Kuřáci zažívají při rakovině plic větší bolesti než nekuřáci
Po vyslechnutí tolik obávané diagnózy - rakovina plic, přichází po prvním popření a následném hněvu na celý svět obvykle deprese a s ní i sebeobviňování.
Vyslechne-li si člověk od lékařů tolik obávanou diagnózu rakoviny plic, po prvním popření a následném hněvu na celý svět obvykle přichází deprese a s ní i sebeobviňování: „Proč já jen už dávno nepřestal kouřit?“ A i když se zdá, že je na tento krok už příliš pozdě, cigarety mohou škodit dál!
#IMG#Dukova univerzita v Severní Karolíně provedla studii, ve které bylo sledováno přibližně 900 pacientů s diagnózou rakoviny plic. 17 % z těchto osob nepřestalo kouřit ani poté, co se dozvěděli o své nemoci. Účelem projektu bylo zodpovědět prostou otázku: Jaký má pokračující kouření vliv na další osud pacienta? Na stejné téma byly provedeny i další studie.
A z výsledků vyplývají překvapivé skutečnosti:
- kouření zhoršuje hojení
- snižuje účinnost léčby
- zvyšuje nebezpečí návratu původní rakoviny plic nebo vzniku jiného nádoru
- snižuje celkové procento přeživších.
Za cigaretu můžete zaplatit bolestí
Všechny tyto informace jsou lékařům již dávno známé. Nově se ale ukázalo, že lidé, kteří dále kouří, si mnohem častěji stěžují na silnější bolesti než ti, kteří se s cigaretami rozloučili nebo nikdy předtím nekouřili.
Rakovina číhá na každého čtvrtého kuřáka
V souvislosti s tímto tématem se nelze nezmínit o vlivu cigaretového kouře na samotný vznik rakoviny plic. V dnešní době snad každý ví, že tyto dvě skutečnosti se sebou souvisí. Ne každý už ale tuší, v jak veliké míře. 90 % pacientů s nádorem plic jsou kuřáci a až u každého čtvrtého kuřáka se rakovina plic dřív nebo později objeví! Kouření také zvyšuje riziko rakoviny dutiny ústní, jazyka, hrtanu, trávicího traktu, močového měchýře či děložního čípku.
I když je bezpochyby nejlepší nikdy s kouřením nezačít, včasné zahájení odvykání může zachránit život. A ani v případě, že je již vysloven ortel nádorového onemocnění, není zbytečné cigaretu odložit. Odborníci se shodují, že se tím zvýší šance na přežití, ale také sníží bolestivé útrapy a další plicní komplikace.
(veri)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/142824.php