Kuřačky častěji trpí osteoporózou
Nejen cévy a plíce mohou být dlouhodobým kouřením poškozeny. Podobně jsou na tom i jiné orgány, a to včetně něčeho tak na první pohled pevného a odolného, jako jsou kosti.
Přitom právě jejich pevnost je u kuřáků velmi ohrožena.
Riziko již během dospívání
Vývoj kostí trvá poměrně dlouho, a to asi do třiceti let věku, kdy je množství kostní hmoty prokazatelně nejvyšší. Inhalace tabákového kouře však procesy probíhající v kostní tkáni narušuje, a proto dospívající kuřák nikdy nedosáhne tak pevných kostí, jakých by byl dosáhl bez cigarety. Přestože ho tato skutečnost nemusí řadu let trápit, potíže se obvykle dostaví s přibývajícími léty. A to v okamžiku, kdy se objeví předčasná osteoporóza.
Kouření zrychlí odbourávání kostní hmoty
Cigaretový kouř poškozuje zdraví kostí například tvorbou kyslíkových radikálů, které zjednodušeně řečeno ničí, co se dá. A to jednotlivé buňky, ale i celé orgány spolu s hormony, které za zdraví a pevnost kostí zodpovídají. I jinými mechanismy pak kouření způsobuje jakousi hormonální nerovnováhu, mimo jiné snížení estrogenů a zvýšení hladiny kortizolu, která kosti podporuje v jejich rychlejším odbourávání. Především pro ženy po menopauze pak taková situace znamená skutečný problém, protože ty mají k řídnutí kostí a vzniku osteoporózy kvůli útlumu tvorby pohlavních hormonů vaječníky už tak větší tendenci.
Horší hojení
Poškozením stěn cév vlivem látek obsažených v cigaretovém kouři trpí i kosti. Zhoršuje se totiž jejich zásobení krví, což komplikuje hojení případných zlomenin. Těžcí kuřáci mají navíc riziko pádů a vzniku fraktur kostí vyšší, a to v souvislosti s dalšími chorobami, které dlouhodobé kouření vyvolává.
Vyšetření kostí skupiny žen po menopauze prokázalo větší hustotu kostní hmoty u těch, které s kouřením přestaly, oproti stávajícím kuřačkám. Vědci tak opět potvrdili už déle známou skutečnost, že nikdy není pozdě s kouřením skoncovat.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com