Kuřáci se ke své závislosti vrací i po těžké nemoci
Závislí lidé mívají velký problém s tabákem přestat. Dokonce i po prodělání těžké nemoci.
Viník je jasný
Tabáková závislost patří mezi nejčastější u nás i ve světě. Má dvě zcela odlišné složky: tou první je závislost fyzická, druhou psychická. Jak se od sebe liší?
- Tabák obsahuje kromě velkého množství jiných zdraví škodlivých látek také nikotin – je to psychoaktivní substance vyvolávající po pravidelném vdechování silnou závislost. Dokonce se přirovnává k heroinu, kokainu či alkoholu.
- Principem vzniku závislosti je tvorba nikotinových receptorů v mozku – čím déle kuřák kouří, tím větší množství receptorů má. Obsadí-li je nikotin, uvolní se látky, po nichž se kuřák „cítí dobře“.
- V případě, že množství nikotinu náhle klesne nebo zcela chybí, receptory zpanikaří a spustí sérii nepříjemných tělesných i duševních pocitů známých jako abstinenční příznaky.
- Je stejně nebezpečná jako její fyzická „sestra“.
- Jde o to, že kuřák si své každodenní rituály spojí s kouřením – neumí si například představit ranní kávu či návštěvu restaurace bez cigarety.
- Ještě hůře jsou na tom ti, kteří kouří nejen ve volném čase, ale i na svém pracovišti.
Jak ven z bludného kruhu?
U fyzické závislosti pomůžou léky, které nikotin nahrazují. Podání probíhá pro tělo bezpečnou formou (žvýkačky, inhalátory, náplasti). S psychickou složkou závislosti to bývá těžší. Prvním krokem je rozhodnutí definitivně s kouřením skoncovat. Následuje změna životního stylu. Každý kuřák, zvláště je-li po nějaké nemoci, si musí rozmyslet, jak se zachová v situacích, které má s cigaretou nerozlučně spojené. Při neúspěchu je nejlepší navštívit odborníka.
Boj za zdravější život je nelítostný. Nicméně nejen tělo se exkuřákům za každý den bez cigarety mnohokrát odvděčí.
(msd)
Zdroje:
www.cdc.gov
www.drugabuse.gov