Kouříte? Vítejte ve světě radioaktivity
Olovo 210 (210Pb) a polonium 210 (210Po) jsou jedovaté, radioaktivní těžké kovy, které se vyskytují v cigaretovém kouři. Hromadí se v jemné plicní tkáni a jsou významnými rizikovými faktory pro vznik rakoviny plic. Jsou příkladem dvou velmi toxických substancí ze stovky dalších, které cigaretový kouř obsahuje. Do tabáku se dostávají při výrobě a zpracování cigaret.
Při rozpadu uranu, který se v malém množství vyskytuje v přírodě, se do ovzduší dostává radon. Tento plyn se dále rozkládá na polonium 210 a olovo 210, které jsou vysoce radioaktivními prvky. Radium, které je také rozpadovým produktem uranu, se nachází v hnojivu, jež se často používá na tabákových plantážích.
Jak se olovo a plutonium dostanou do tabáku?
Z půdy se z radia uvolňuje radon, který se dále rozpadá na olovo a polonium. Jejich drobné molekuly se navážou na prachové částice ve vzduchu, které se přenáší na listy tabákových rostlin. A protože na povrchu tabákových lístků se nachází tisíce miniaturních chloupků, radioaktivní částice se zde mohou snadno uchytit a zadržet. Odtud už vede cesta pouze ke kuřákovým plícím.
Radioaktivní částice přímo do plic.
Olovo 210 a polonium 210 se nerozpouští ve vodě, proto se ani během čištění a zpracování tabáku nedaří tyto částice odstranit. Jak kuřák inhaluje svou cigaretu, dochází k navázání olova 210 a polonia 210 na částice dehtu a v tomto spojení se dostávají do části dýchacích cest, které se označují jako průdušinky (bronchioly). Studie ukázaly, že se olovo 210 a polonium 210 nejvíce hromadí právě v této oblasti kuřákových plic.
Cigaretový kouř je koktejlem více než 4 000 chemikálií, z toho 200 z nich je jedovatých a 40 karcinogenních (vedou ke vzniku rakoviny).
(nes)
Zdroj: http://quitsmoking.about.com/od/chemicalsinsmoke/p/radioactivemetals.htm