Kouříte? Pak možná nebudete mluvit!
Se zapálenou cigaretou má většina lidí spojenou rakovinu plic. Přesto to ale není jediné nádorové onemocnění, které je s tímto zlozvykem spojeno. Kromě nádorů rtu a jazyka je to i rakovina hrtanu, která může vyústit až ve ztrátu hlasu!
Kouřením a alkoholem k rakovině hrtanu
Rakovina hrtanu je nádorové onemocnění, které postihuje stěnu hrtanu. V hrtanu se nachází kromě záklopky, která brání vdechnutí sousta, zvané epiglottis, i hlasivky. Hlasivky jsou vazy, které při rozkmitání vydechovaným vzduchem mohou vytvořit zvuk a umožňují tak komunikaci. Na dolní konec hrtanu pak navazuje průdušnice.
Mezi hlavní příčiny zhoubných nádorů hrtanu patří jak kouření cigaret, tak i častá konzumace tvrdého alkoholu. Mezi další rizikové faktory patří mužské pohlaví, věk nad 40 let a také dlouhodobé vystavování se kancerogenům, což jsou látky, které mohou vznik rakoviny podporovat.
Chrapot může znamenat i vážnou nemoc
Mezi nejčastější projevy rakoviny hrtanu patří zejména chrapot. Ten vzniká vinou prorůstání nádoru, který tak zužuje průsvit hrtanu. Chrapot je ale v diagnostice nádorů hrtanu velmi cenným pomocníkem. Pokud totiž trvá déle než dva týdny, jedná se o velmi znepokojivý příznak, který by měl být důvodem k návštěvě lékaře.
Kromě chrapotu se mohou hrtanové nádory projevit i poruchami dýchání, polykání či bolestí v krku.
Pomůže skalpel i ozařování
Léčba rakoviny hrtanu se příliš neodlišuje od léčby jiných typů rakoviny. Léčí se tedy buď chirurgicky, nebo ozařováním, přičemž vždy je hlavní snahou lékařů zachránit pacientovi hlas. Pokud to není možné a je třeba pacientovi odoperovat celý hrtan i hlasivkové vazy, musí se přistoupit k vyvedení průdušnice ven z krku pomocí tzv. tracheostomie.
Hledání ztraceného hlasu
Ale ani bez hlasivkových vazů nemusí být pacient zcela němý. Existuje totiž několik způsobů, jak i bez hlasivek mluvit. Jednou z možností je použití umělého hrtanu, což je malý válcovitý přístroj, který se přiloží ke krku a vibracemi umožní i bez hlasivek vytvářet zvuk. Ten zní ale velmi roboticky. Druhou možností je použití tzv. jícnového hlasu, kdy pacient vytváří hlas pomocí říhání.
(kam)