Když pouhé vkročení do ordinace zacvičí s krevním tlakem
Syndrom bílého pláště – poměrně častý jev, o kterém se příliš nemluví. Pacienti se za něj totiž v mnoha případech stydí. Co přesně se pod tímto pojmem skrývá a v čem je syndrom bílého pláště záludný? A dá se mu nějak předcházet?
Strach a nervozita při měření krevního tlaku u lékaře mohou výrazně ovlivnit naměřené hodnoty. Pak už zbývá jen krůček k nesprávné diagnóze hypertenze, tedy vysokého krevního tlaku. Jedinci, kteří mají sklon k úzkostem nebo mají při návštěvě lékaře obavy z vyšetření, mohou mít při měření tlaku v ordinaci hodnoty až o 30 mm Hg vyšší než při měření doma.
Nebezpečí syndromu bílého pláště spočívá hlavně ve zkreslení skutečných hodnot krevního tlaku. Od toho se může odvíjet ne úplně optimální léčba. A proto když o sobě víte, že jste citlivější a máte sklon k nervozitě hned po vkročení do ordinace, určitě o tom lékaři řekněte.
Řešení existuje
- S lékařem se můžete domluvit na pravidelném a opakovaném měření tlaku v domácím prostředí. Lékař tak získá přehled o skutečných hodnotách.
- Lékař může doporučit 24hodinové sledování krevního tlaku pomocí digitálního tlakoměru. Při něm mají pacienti na paži manžetu, která je propojena s malým přístrojem k zaznamenávání výsledků. Lékař pak bude mít k dispozici údaje o hodnotách tlaku v průběhu celého dne.
- Před měřením tlaku v ordinaci se také můžete vědomě pokusit o zklidnění. Pomůže například:
klidné dýchání,
dostatek oddechu v čekárně po příchodu do zdravotnického zařízení,
čtení nebo poslech oblíbené hudby,
doprovod někoho blízkého.
O svém strachu mluvte
Syndrom bílého pláště se nemusí projevit jen zvýšením krevního tlaku – někteří pacienti udávají také zpocené ruce, silné bušení srdce a pocit slabosti. Pozorujete-li na sobě takové příznaky nebo jste už v minulosti zaznamenali nesoulad mezi hodnotami krevního tlaku naměřenými v ordinaci a doma, před lékařem to při žádném měření neskrývejte.
I pouhé vyslovení obav nahlas může snížit pocit napětí a lékař bude mít před jakýmikoli závěry a diagnózami jasné vstupní informace.
(pak)
Zdroj:
www.bloodpressureuk.org/BloodPressureandyou/Medicaltests/Whitecoateffect