Když plíce potřebují pomoc
U rakoviny plic je časné odhalení nádoru vždy klíčem k úspěšné léčbě. Podle typu nádoru, jeho rozsahu a celkového stavu pacienta se kombinuje několik medicínských postupů tak, aby šance na uzdravení byly co nejvyšší.
Cíle léčby
Na základě stanovení typu a velikosti nádoru je nejdříve odborníky určen takzvaný léčebný záměr. Typy tohoto záměru jsou tři:
- kurativní – cílem je pacienta vyléčit,
- paliativní – snahou je zpomalit růst nádoru a zbavit nemocného jeho projevů,
- symptomatický – hovoří se o něm v případě pokročilého onemocnění, kdy není šance ani na uzdravení, ani na zpomalení růstu nádoru; cílem je udržet přiměřenou kvalitu života a hlavně pacienta zbavit bolesti.
Operační řešení
Chirurgické odstranění nádoru dává největší naději na vyléčení. Zda bude pacient operován, závisí na typu, rozsahu a odstranitelnosti nádoru. Nezbytná jsou předoperační vyšetření, která určí, jak velkou část plic je možné odstranit. Prokáže-li vyšetření dostatečnou plicní funkci, je zvoleno odstranění plicního laloku (takzvaná lobektomie) – to výrazně snižuje možnost místního opakování nádoru. U plic s omezenou funkcí se provádí odstranění části orgánu v místě nádoru (takzvaná resekce).
Chemoterapie
Kdy se uplatňuje:
- chemoterapie se používá v kombinaci s ozařováním a operační léčbou,
- jako metoda první volby přichází na řadu u nejagresivnější formy plicních nádorů, u malobuněčného karcinomu – v tomto případě se aplikuje současně s ozařováním,
- u takzvaných nemalobuněčných nádorů, které jsou většího místního rozsahu, ale zatím bez metastáz, se chemoterapie používá po operaci – v takových případech zvyšuje šanci na vyléčení až o 15 %,
- u pokročilejších nemalobuněčných nádorů s metastázami se používá chemoterapie v první řadě.
Radioterapie
Ozařování se používá společně s chemoterapií u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic, kteří nejsou schopni operace. V tomto případě se jedná o takzvanou radikální radioterapii, ke které se používá vysokých ozařovacích dávek. U malobuněčných nádorů, které mají naději na vyléčení, se ozařování kombinuje s chemoterapií, případně se ozařuje mozek kvůli prevenci mozkových metastáz.
Další pomoc
Cílená léčba – v poslední době je slibný vývoj cílených léků, které mají uplatnění u nemalobuněčných i malobuněčných nádorů plic. Používají se jako druhá volba léčby po chemoterapii.
Podpůrná léčba – zaměřuje se na zkvalitňování pacientova života. Cílem je tlumit bolest, dbát na dostatečnou výživu a v neposlední řadě zlepšovat psychický stav nemocného.
(syna)
Zdroj: www.kurakovaplice.cz