Kardiak na cestách: Seznam věcí, na které musí myslet
Srdeční onemocnění není obecně vzato překážkou v objevování světa. Je však nutné zohlednit nejen aktuální zdravotní stav, ale vše také pečlivě plánovat. Napovíme, co je dobré mít na zřeteli.
Výběr lokality je důležitý
Pro dovolenou byste si měli zvolit takové místo, kde je dostupná lékařská péče. V případě zhoršení zdravotního stavu se vyplatí mít pomoc poblíž. Samotnou cestu plánujte s dostatečnými časovými rezervami, abyste se například při přestupech na letišti nedostali do časové tísně, která velmi stresuje.
Relaxujte
Vašemu srdci prospěje, pokud dáte přednost klidnější dovolené s odpočinkem. Příliš náročný program nebo těžký terén, do kterého se vydáte, mohou způsobit nevolnosti a další zdravotní komplikace. Pokud se chystáte sportovat, zkonzultujte vhodnost vybraných aktivit nejprve s lékařem.
Léky a informace s sebou
Do zavazadla patří dostatečná zásoba všech léků, které užíváte. Mezi doklady zařaďte seznam a dávkování těchto preparátů. Vyplatí se znát i účinné látky přípravků. V případě problémů v cizině totiž nemusí tamní lékař znát užívaný lék podle jeho obchodního názvu. Zdravotní pojištění je v případě zahraniční dovolené nutností.
Myslete na počasí
Kardiaci by se měli vyhýbat lokalitám s extrémními teplotami, vysokými i nízkými. Obojí představuje zvýšenou zátěž pro srdce. Nadmořská výška by neměla přesáhnout 2000 m n. m. Čím výše budete trávit dovolenou, tím méně kyslíku budete mít v krvi. Dostavit by se tak mohly nepříjemné bolesti hlavy, dušnost a další obtíže.
Pozor na trombózu
Cestování letadlem není pro kardiaky automaticky zakázáno. Pokud jste ale nedávno prodělali infarkt nebo operaci srdce, zjistěte u lékaře, zda je pro vás tento způsob přepravy vhodný. V letadle byste pak neměli zapomínat na riziko hluboké žilní trombózy. Při ní se v cévách tvoří sraženiny a mohou je ucpat. Jak trombóze předcházet?
- Měňte během letu pozici a občas se alespoň krátce projděte v uličce.
- Při sezení protahujte nohy a kotníky.
- Pijte dostatek vody a vyhýbejte se občerstvení v podobě kofeinu a alkoholu.
Zásadní potvrzení
Pokud máte voperovaný kardiostimulátor, nezapomeňte si vzít lékařské záznamy, kterými to doložíte. Při bezpečnostní kontrole na letišti o tom informujte pracovníka ostrahy. Během průchodu bezpečnostním rámem by mohl letištní systém vyhodnotit kardiostimulátor jako nedovolený předmět.
(pak)
Zdroj:
https://www.bhf.org.uk/heart-health/living-with-a-heart-condition/money-issues/holidays-and-travel