Nejprve se lékař ptá, až poté vyšetřuje
Pokud vás váš praktický lékař pošle s podezřením na průduškové astma ke specialistovi – alergologovi nebo pneumologovi, asi si říkáte, co vás v ordinaci čeká. Ještě před samotnými vyšetřeními to budou nejprve otázky týkající se pro odborníka důležitých aspektů vaší nemoci. Lékaře bude zajímat vaše rodinná anamnéza, tedy zda nějaký váš příbuzný trpěl nebo trpí alergií nebo přímo astmatem. Ptát se bude i na vaši osobní anamnézu – vaše případná další alergická onemocnění, zda kouříte a jak dlouho. Poté už se dotazy budou týkat vašeho stávajícího zdravotního stavu. Například toho, zda míváte záchvaty pískotu nebo sípání při dýchání, jestli vás v noci nebo po námaze trápí kašel nebo co dalšího vám kašel či tíseň na hrudníku způsobuje. Důležité jsou pro lékaře i údaje o tom, jak často vás trápí průduškové infekce a zda kvůli svým potížím užíváte nějaké léky.
Diagnózu astmatu potvrdí vyšetření
Poté absolvujete několik lékařských vyšetření. V první řadě jde o kontrolu funkčnosti plic pomocí spirometrického vyšetření, které je tzv. neinvazivní (není při něm třeba zasahovat do organismu) a provádí se za pomoci přístroje, který zaznamená průběh dýchání – spirometru. Spirometrie testuje schopnost pacientových plic plně se nadechnout a vydechnout. Nutné je také podstoupit alergologické kožní testy. Díky nim je možné zjistit, zda nemáte alergii na tzv. inhalační alergeny, např. na pyly, plísně, roztoče nebo srst zvířat. Tyto alergeny mohou být spouštěčem astmatu. Někdy dojde i na krevní odběry, z nichž bude patrná hladina protilátek, které jsou při některém z fenotypů astmatu dlouhodobě zvýšené.
Od lékaře dostanete informace, jak máte s astmatem žít
Pokud se diagnóza potvrdí, měl by vám lékař podat o vaší nemoci a především o její léčbě několik zásadních informací. Měl by osvětlit, jak a proč astma vzniká i jak se projevuje. Důležité je také to, jak vážné je právě vaše onemocnění – hodnocení se pohybuje od občasných potíží až po těžké a přetrvávající příznaky. Dozvědět byste se měli i výsledky vyšetření. Pokud kouříte, měli byste být poučeni a škodlivosti a dopadech kouření na vaše onemocnění. Odborník vám též představí způsoby léčby, které jsou pro vás vhodné. Většinou vám předepíše inhalační kortikoidy v inhalátoru, případně léky proti alergii (tzv. antiastmatika) v tabletách, což jsou léčiva dlouhodobě preventivně užívaná k zmírnění příznaků astmatu. Pro případ astmatického záchvatu vás vybaví tzv. úlevovými léky, které mají rychlý nástup účinku, ale neměly by se užívat příliš často. Lékař by vám měl vystavit písemné pokyny o dávkování léků a poučit vás, jak reagovat při zhoršení potíží.
Správná inhalace = základ léčby
Získat kontrolu nad astmatem pomáhá správná preventivní léčba, která spočívá především v aplikaci léků inhalátorem. Vhodný inhalátor by vám měl vybrat lékař a zároveň on nebo sestra by měli vysvětlit a názorně předvést, jak ho používat. Inhalaci by mělo být možné si přímo vyzkoušet. Kromě tréninku správné techniky inhalace by měla zaznít instruktáž o postupu při inhalaci, ukázka aplikace inhalačního aerosolu a správného použití inhalačního nástavce. Zhruba 50 % českých astmatiků totiž používá inhalátory špatně, což se samozřejmě odráží v tom, že potenciál této účinné léčby není využíván naplno. Proto by měl lékař pravidelně kontrolovat vaši inhalační techniku, zvláště pokud se váš stav nelepší.
Otázky na lékaře můžete mít i vy!
Ne u každého pacienta se zdaří zvolit tu nejlepší léčbu hned na poprvé. Někdy je nutné vyzkoušet více postupů či kombinací léčiv, i proto je nesmírně důležitá komunikace s lékařem. Pacient by se neměl bát či ostýchat ptát se na cokoli, co mu není jasné, nebo se svěřit s tím, co mu nevyhovuje. A jak mohou vypadat doplňující dotazy? Například jak by měla vypadat správná životospráva astmatika, jaká jsou doporučovaná režimová opatření, která vybrat dechová cvičení, zda (a případně jak) často lze sportovat či bezpečně vykonávat své povolání.
Internetové stránky www.mujinhalator.cz nabízejí podrobné a srozumitelné návody k používání všech běžně dostupných typů inhalátorů.
(hno)
Zdroj:
https://www.cipa.cz/