1. Kdo je dárce?
Dárce spermií je v České republice v současnosti anonymní. Musí splňovat několik podmínek, mezi které patří věk mezi 18 a 40 lety, dosažené minimálně středoškolské vzdělání a dobrý zdravotní stav. Za darování spermatu náleží dárci podle pracoviště finanční odměna v řádu set až tisíců korun.
2. Jakými vyšetřeními před odběrem dárce prochází?
Základním vyšetřením je spermiogram, kde se vyhodnotí objem ejakulátu, počet, pohyblivost a tvar spermií a některé další parametry. Dále dárce absolvuje konzultaci s genetikem, který se zaměří na jeho osobní a rodinnou anamnézu, případně sestaví rodokmen. Mezi další povinná vyšetření patří stanovení karyotypu (struktury a počtu chromozomů), klasické fyzikální vyšetření, zjištění krevní skupiny a možné přítomnosti konkrétních infekčních onemocnění.
3. Kde se sperma uchovává?
Po odběru je sperma zamraženo (tzv. kryokonzervace) a uchováno po dobu minimálně 180 dnů ve spermabance (kryokontejneru), než může být využito k oplodnění. Je tomu tak proto, aby mohla být u dárce vyloučena infekce HIV, při které může dojít ke vzniku testovaných protilátek se zpožděním až půl roku po nákaze.
4. Kdy jsou spermie dárce potřeba?
Spermatu anonymního dárce je možné využít v případě, že je muž nositelem závažného genetického onemocnění, které by mohl předat svému potomkovi, nebo je jeho vlastní sperma vysoce nekvalitní, případně nevytváří spermie žádné.
5. Jak se darované sperma využívá?
Nejzákladnější metodou tzv. intrauterinní inseminace, kdy je ženě sperma v době ovulace speciální trubičkou vstříknuto přímo do dělohy. Spermie však mohou být využity k oplodnění vajíčka také mimo tělo ženy – tzv. in vitro fertilizace (IVF).
Zdroj:
www.mayoclinic.org
www.fnmotol.cz
zdravi.e15.cz