Čtyři věci, které by budoucí maminky měly vědět o kouření
Kouření ženy v těhotenství má velký vliv také na její nenarozené dítě. Proč? Důvodů je celá řada. Třeba riziko úmrtí dítěte.
Než si budoucí maminky zapálí, měly by zvážit alespoň následující údaje:
- Problémy hned po narození – kouření v těhotenství způsobuje dítěti zdravotní problémy hned při narození – děti kuřaček se častěji rodí předčasně a mívají také nižší porodní váhu. Předčasný porod sám o sobě přitom může znamenat další zdravotní komplikace, protože nezralý organismus není schopný se rychle přizpůsobit životu mimo matčino tělo. Po předčasném porodu bývá často nutný delší pobyt v nemocnici.
- Syndrom náhlého úmrtí – kouření v těhotenství významně zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte – náhlá a nevysvětlitelná smrt kojenců ve věku mezi 1. a 4. měsícem postihuje častěji děti kuřaček nebo žen, které byly v průběhu těhotenství vystaveny pasivnímu kouření. Příčiny syndromu náhlého úmrtí dítěte nejsou dosud přesně známé. Někteří vědci mají za to, že nikotin během těhotenství poškozuje specializované buňky v těle dítěte, které za normálních okolností ohlašují organismu nedostatek kyslíku. Pokud tyto buňky včas nevyšlou informaci o nedostatku kyslíku (například při spánku na břiše), dítě dostatečně nezvedne hlavu a může se zadusit.
- Hyperaktivita – kouření v těhotenství významně zvyšuje riziko ADHD u dítěte – matčina závislost na cigaretách neovlivňuje dítě jen v průběhu těhotenství a těsně po něm, jeho následky si s sebou může nést i mnohem déle. Vědecké studie ukázaly, že děti kuřaček častěji trpí takzvanou ADHD – poruchou pozornosti a hyperaktivitou.
- Špatné školní výsledky – kouření v těhotenství může negativně ovlivnit budoucí školní výsledky dítěte – když odborníci srovnávali školní výsledky dětí matek nekuřaček a těch, které v těhotenství vykouřily více než 10 cigaret za den, zjistili jasný rozdíl především v matematice a čtenářských dovednostech. Rozdíl ve školních výsledcích může být způsoben jak výše zmíněnou hyperaktivitou, tak i specifickými poruchami učení, které se u dětí matek kuřaček objevují výrazně častěji.
Mnoha matkám se i přesto, že v těhotenství kouří, narodí krásné a zdravé dítě. Než si však žena s rostoucím bříškem zapálí další cigaretu, měla by si rozmyslet, jestli svému potomku nechce dát do života lepší vklady než zdravotní problémy nebo potíže s učením.
(vek)
Zdroje:
www.cdc.gov
www.sciencedaily.com
www.stopsmokingtoday.com
coldturkey.hubpages.com