Citové strádání dítěte může mít negativní vliv na tvorbu růstového hormonu
Říká se, že děti, které vyrůstaly v neúplných rodinách či jinak citově strádaly, dorůstají daleko menší výšky než děti z normálních rodin.
Na růstu dětí se kromě správné stravy podílí i růstový hormon. Čím vyšší je jeho hladina v krvi, tím lépe dítě roste. Na jeho tvorbu má vliv mnoho faktorů – různé syndromy (Prader-Willi, Turnerův syndrom), špatná hormonální regulace, nedostatek spánku, ale například i citové strádání.
Citové strádání znamená stres
V důsledku citového strádání se dítě ocitá ve stresu. Stresová reakce organismu pak je ta, že se snaží ihned zmobilizovat všechny síly, aby stresovou situaci překonalo, a nemá čas na "zbytečnosti", jako je například produkce růstového hormonu a tím i růst. Mezi nejčastější příčiny citového strádání u dětí pak patří například rozvod rodičů, problémy v rodině či přehnaně vysoké nároky na dítě. Poměrně časté je i týrání či zneužívání dětí. To s sebou nese většinou nejen stres a zátěž pro dítě, ale nezřídka jsou zneužívané děti také špatně živené, takže i kdyby měly růstového hormonu dostatek, nemají z čeho "stavět". V poslední době se pak objevuje i fenomén, že děti, které jsou svými vrstevníky šikanované a doma nenalézají správnou oporu, rostou méně.
Odstraňte příčinu
Jako i v jiných situacích, kdy je růstového hormonu nedostatek, je i u citového strádání třeba odstranit vyvolávající příčinu. Pokud tedy zjistíte, že vaše dítě je menší než jeho vrstevníci, a přitom je jinak vše v pořádku, je třeba se zamyslet i nad otázkou, zda dítě není ve stresu nebo zbytečně citově nestrádá. Pokud ano a dokáže se problém odstranit, dítě jako zázrakem znovu začne rychle růst a svůj handicap vůči vrstevníkům rychle odstraní. Vyžaduje to ale jak podporu rodiny, tak v některých případech i "zásah" odborníka – psychologa.
(kam)