Biopsie kostní dřeně
Biopsie kostní dřeně je vyšetření, které lékaři pomůže odhalit a upřesnit, o jaké onemocnění krve se jedná nebo v jakém stádiu se dané onemocnění nachází. Vzorek kostní dřeně se obvykle odebírá z lopaty kosti kyčelní nebo z hrudní kosti pomocí dlouhé punkční jehly. Cílem vyšetření je odebrat malé množství kostní dřeně, které se posílá k dalšímu histologickému vyšetření.
Kdy se vyšetření používá
V krvi popisujeme tyto elementy: červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Červené krvinky obsahují barvivo hemoglobin, které dokáže navázat v plicích kyslík a rozvést ho po celém těle. Nedostatek červených krvinek se nazývá anémie, nadbytek polycytémie. Bílé krvinky plní hlavně funkci ochranou. Stráží všechny „kouty“ lidského těla a v případě potřeby bojují s infekcí nebo s jiným postižením. Krevní destičky se účastní srážení, bez nich bychom i z malé ranky vykrváceli. Všechny krevní elementy vyzrávají z nezralých forem v kostní dřeni. V krvi se nachází již jen dospělé formy krvinek. Biopsie kostní dřeně se provádí při podezření na některé z závažnějších většinou nádorových onemocnění krve na základě klinického vyšetření a základní laboratoře. Vyšetření předepisuje lékař hematolog nebo internista.
Co je k biopsii potřeba
Vzorek kostní dřeně se obvykle odebírá z lopaty kosti kyčelní nebo z hrudní kosti pomocí dlouhé punkční jehly. Cílem vyšetření je odebrat malé množství kostní dřeně, které se posílá k dalšímu histologickému vyšetření.
K čemu vyšetření slouží
Vyšetření patří mezi ne zrovna příjemné vyšetřovací postupy. V určitých případechje nenahraditelné. Mohli by jste namítnout, že v krvi jsou vlastně krevní elementy také přítomné a že kostní biopsie není potřeba. Bohužel, to tak není. V kostní dřeni se nacházejí nezralé formy elementů, z kterých většinou nádorová onemocnění vycházení. Z biopsie je možné určit o který typ nezralé formy jde a následně použít nejúčinnější léčbu.
Jaký je princip
Po odebrání kostní dřeně se vzorek označí štítkem s Vaším jménem a pošle se na tzv. histologické vyšetření, při kterém lékař patolog vzorek dále zpracuje a následně prohlíží pod mikroskopem.
Jak se na to připravit
Před vyšetřením není třeba speciální přípravy.
Jak to probíhá
Vyšetření se provádí v nemocnici obvykle na interním oddělení. Lékař Vám nejprve oznámí odkud dřeň bude odebírat. Při punkci kostní dřeně z hrudní kosti se vysvlečete do půl těla, při punkci z lopaty kyčelní si stáhnete kalhoty pod zadek. Poté Vám lékař příslušnou oblast desinfikuje a znecitliví injekcí. Chvíli počká až látka začne působit a pomocí punkční jehly provede odběr. Nepříjemná bude chvíle než lékař pronikne krouživými pohyby punkční jehlou okosticí do kosti, poté již ucítíte pouze tlak. Vyšetření trvá chvíli.
Kdy bude výsledek
Výsledek bude zhruba za týden.
Co vyšetření ukáže
Vyšetření může odhalit například onemocnění jako je diseminovaná kokcidiomykóza, leukémie z vlasatých buněk, Hodgkinův lymfom, idiopatická aplastická anemie, mnohočetný myelom, neuroblastom, non-Hodgkinský lymfom, polycytémia vera, primární amyloidóza, primární myelofibróza, primární trombocytopenie, sekundární aplastická anemie, sekundární systémová amyloidóza a jiné krevní onemocnění.
Kam povedou další kroky
Každé z výše uvedených onemocnění se trochu jinak léčí. Také to neznamená, že mají-li Vám dělat biopsii dřeně, jste stoprocentně závažně nemocen. Onemocnění se nemusí prokázat nebo se jedná o jiné méně závažné onemocnění. Obecně při léčbě nádorových onemocnění krve se užívá léčba zářením, chemoterapii, kortikoidy ad.