Ani po infarktu se nemusíte vzdávat sexu
Léto, slunečné počasí, volno, vytoužená dovolená a pobyt v novém prostředí přejí často opěvovaným letním láskám. Neplatí to jen pro mladé a svobodné. Léto nabízí řadu příležitostí i k oživení milostného života partnerů, kteří jsou spolu již pěknou řádku let. Ale co když je mládí dávno pryč a kromě zkušeností máte za sebou i srdeční infarkt?
Musíte na romantická léta už jen s nostalgií vzpomínat?
Zpátky se vším všudy
Po prodělaném infarktu zastihnou dříve či později každého obavy z toho, kam se bude život dál ubírat. Bude všechno jako dřív? K základním potřebám člověka patří i sexualita. Hluboko v mysli nejednoho kardiaka ale klíčí pochybnosti, jestli je milostného života ještě schopen. Často to vede ke vzniku sexuálních poruch nebo úplné rezignaci na intimní sbližování. Zbytečně. Největší překážkou není vlastní tělo (srdce), ale paradoxně samotný strach. Vědcům se již dávno podařilo dokázat, že již dva až šest týdnů po infarktu se sexuální život kardiaka může vrátit do zajetých kolejí bez výraznějších omezení.
Častým námětem hořkých anekdot je úmrtí jednoho z partnerů (přirozeně muže) při pohlavním styku. Ve skutečnosti však vzniká v průběhu sexuální aktivity jen méně než 1 procento všech infarktů. Energetický výdej při pohlavním styku se navzdory zažitým představám obvykle blíží zátěži při svižné chůzi do schodů, nesení desetikilové zátěže nebo golfové partii, při které si sami nesete hole. Zátěž působící na oběhový systém zvyšuje riziko infarktu, ale kupodivu nijak dramaticky. Toto riziko lze navíc ještě snížit vhodnou léčbou a rehabilitací zaměřenou na zvýšení kondice.
Modrý zázrak pro každého?
Některé kardiaky postihují dříve než samotný infarkt problémy v milostném životě. Problémy s erekcí trpí podle některých statistik víc než polovina mužů starších 60 let. Může přitom jít o jeden z prvních příznaků onemocnění kardiovaskulárního systému související s překážkou v krevním zásobení.
V současnosti je na trhu již celá řada preparátů řešících tzv. erektilní dysfunkci. Jejich základním účinkem je roztažení cév a zvýšení přítoku krve do příslušných partií. Pro kardiaka může mít tento účinek neblahé následky. Stejně riziková může být i kombinace s některými léky užívanými k léčbě srdečních chorob. Neplatí to však absolutně, posouzení vhodnosti konkrétního preparátu je individuální. Před užitím zázračné pilulky byste se proto měli vždy poradit se svým ošetřujícím lékařem.
Diagnóza srdečního onemocnění nebo prodělaný infarkt rozhodně neznamená konec sexuálního života. I tady však platí „všeho s mírou“. Dodržováním několika zásad si můžete zajistit bezpečné potěšení.
Bezpečný sex trochu jinak
- Vyberte si denní dobu, která není stresující, ale kdy jste naopak odpočinutí a relaxovaní.
- Sexuálním hrátkám se věnujte raději až tři hodiny po jídle, kdy už proběhlo řádné trávení.
- Zajistěte si klidné, důvěrně známé prostředí.
- Léky, které dlouhodobě užíváte, si vezměte před sexem.
- Bolesti na hrudi nebo závratě v průběhu pohlavního styku neprodleně konzultujte se svým lékařem.
Zdroj:
Jackson, Graham, Raymond C. Rosen, Robert A. Kloner, and John B. Kostis. "The Second Princeton Consensus on Sexual Dysfunction and Cardiac Risk: New Guidelines for Sexual Medicine." The Journal of Sexual Medicine 3: 1 (2006): 28–36. 10 Sep. 2008
Miner, Martin M.. "Sexual Activity after Myocardial Infarction: When to Resume the Use of Erectogenic Drugs." Current Sexual Health Reports 3: 1 (2006): 30–34. 10 Sep. 2008
http://heartdisease.about.com/lw/Health-Medicine/Conditions-and-diseases/Sex-after-a-Heart-Attack-for-Men.htm
(raf)