Ani při umělém oplodnění si nelze vybrat pohlaví dítěte
Nebylo by hezké mít možnost si při umělém oplodnění zvolit pohlaví miminka? Kdyby se při vší té nespravedlnosti, kdy se vám nedaří otěhotnět přirozenou cestou, příroda trošičku "obešla"?
Výbavička v neutrálních barvách
Ani tehdy, podstupujete-li umělé oplodnění, nelze bez důvodu jenom na přání vybrat ze zárodků ten, po kterém podle pohlaví toužíte. Výjimka existuje pouze tehdy, když hrozí riziko určitých genetických poruch. Existují totiž takové choroby, které jsou vázány na pohlaví dítěte. Odborně se jim říká gonosomální poruchy. Mezi ně patří například Turnerův syndrom, kterým trpí holčičky, nebo Klineferterův syndrom či hemofilie, které mohou postihnout chlapce. V případě krevní choroby hemofilie, která se vyznačuje špatnou srážlivostí a krvácivými projevy, jsou například ženy pouze přenašečkami této nemoci.
Prenatální genetická diagnostika
Při riziku choroby, která se projevuje jen u jednoho pohlaví, je možné provést při IVF vyšetření pohlaví zárodku v laboratoři. Pokud se například choroba vyskytuje pouze u chlapečků, do dělohy se přenesou zárodky pohlaví ženského. Toto vyšetření spadá do tzv. preimplantační genetické diagnostiky. Preimplantační právě proto, že se provádí ještě před tím, než je zárodek do dělohy přenesen.
Tato diagnostika však nemůže zcela nahradit genetické vyšetření plodu v pozdějších stadiích těhotenství. Během těhotenství vám nadále budou doporučeny krevní testy a není vyloučené, že i další genetická vyšetření. Pokud ale například žena otěhotní přirozenou cestou a gonosomální porucha se u plodu zjistí genetickým vyšetřením v těhotenství, může se pár rozhodnout pro umělé ukončení těhotenství.
Překvapení se bude týkat většiny párů
Pokud vám tedy nehrozí žádné riziko nemocí vázaných na pohlaví, budete se muset nechat překvapit. Pohlaví miminka se dozvíte až z ultrazvukového vyšetření nebo přímo po porodu. Většině párů podstupujících umělé oplodnění to jistě vadit nebude a překvapení bude příjemné, ať už se narodí vytoužená holčička, či kluk.
(skl)
Zdroj: www.gennet.cz