#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Angiografie

Zdravcentra.cz 23.5.2008

Angiografie je kontrastní rentgenologické vyšetření žil a tepen. Jeho výsledek se někdy nazývá podle vyšetřované cévy (zobrazení aorty je aortogram). Angiografie dokáže zobrazit průsvit Vašich cév a jejich případné zúžení nebo uzávěr. Vysvětlí tím příčinu porušeného průtoku krve. Odhalí poškození cév, vznik výdutí (aneurysmat) a místa vnitřního krvácení.

noha
noha
Angiografie je kontrastní rentgenologické vyšetření žil a tepen. Jeho výsledek se někdy nazývá podle vyšetřované cévy (zobrazení aorty je aortogram). První rentgenologické znázornění tepen a žil na živém člověku pomocí kontrastní látky provedli v roce 1923 němečtí lékaři Joseph Berberich a Samson Raphel Hirsch. Možnosti angiografie rozšířil rozvoj katetrizačních technik. Ty umožňují dopravit kontrastní látku přesně do cílové cévy. #IMG#

Kdy se vyšetření používá...

Angiografie se používá v případě, kdy je potřeba zobrazit velkou cévu, zásobení některého orgánu nebo zdroj krvácení. Důvodem pro vyšetření je podezření na poškození cévy, výduť nebo uzávěr. Provádí se i v případě plánování chirurgických výkonů. Vyšetření obvykle indikuje chirurg.

K čemu vyšetření slouží...

Angiografie dokáže zobrazit průsvit Vašich cév a jejich případné zúžení nebo uzávěr. Vysvětlí tím příčinu porušeného průtoku krve. Odhalí poškození cév, vznik výdutí (aneurysmat) a místa vnitřního krvácení. Zobrazení změn v krevním řečišti a obvyklém průběhu cév poukáže na poranění nebo poškození orgánů. V případě nádorů zobrazí angiografie způsob jejich krevního zásobení a umožní naplánování chirurgického výkonu. Katetrizační angiografie dovoluje kromě diagnostiky i dopravit léky na přesně určená místa (např. ke krevním sraženinám nebo do nádoru) nebo stavět drobnější krvácení.

Co je k vyšetření potřeba...

Pracoviště pro provádění angiografie (angiolinka) je kombinací operačního sálu a rentgenologické vyšetřovny. Její součástí je vyšetřovací stůl a nastavitelný stojan s RTG přístrojem. K rentgenovému zobrazení je zapotřebí zdroj záření - tzv. rentgenka. Po průchodu organismem se záření zachycuje a zobrazuje na monitoru. K zavedení kontrastní látky do Vašich cév slouží katétr. Je to dlouhá tenká dutá trubička. K vyšetření je třeba sada pro zavedení katétru do cévy. Kontrastní látka se aplikuje přetlakovou stříkačkou. K ochraně vyšetřujícího lékaře před ionizujícím rentgenovým zářením se používají speciální olověné vesty.

Jaký je princip...

Katétr se obvykle zavádí do těla tříslem. Za kontroly rentgenem se Vaší stehenní tepnou nebo žílou dostává až do požadovaných cév. Po jejich dosažení lékař aplikuje kontrastní látku. Rentgenový snímek vyšetřované oblasti zobrazí průběh a velikost krevního zásobení.

Jak se na vyšetření připravit...

Angiografie patří mezi invazivní zákroky. Zasahuje do Vašeho těla a je spojena s určitými riziky. Proto se provádí za hospitalizace. Na přípravu na Vaše vyšetření tedy mohou dohlédnout sestry. Den před vyšetřením Vám odeberou krev na testy srážlivosti. Na vyšetření půjdete nalačno. To znamená, že od půlnoci nesmíte už nic jíst. Ráno dostanete léky na ředění krve a na zklidnění. Katétr se do těla zavádí nejčastěji stehenní tepnou. Pro jejich lepší přístupnost Vám sestra nebo sanitář vyholí tříslo. Vyšetření se provádí pomocí kontrastní látky podávané do Vašeho krevního oběhu. Její podání může v některých případech vyvolat alergickou reakci. Informujte lékaře, jestli jste podobnou komplikaci už někdy v minulosti zažili. V rámci prevence se před vyšetřením podávají 2 tablety Dithiadenu. Je to lék, který nežádoucí účinky kontrastní látky tlumí.

Jak probíhá...

Lehnete si na vyšetřovací stůl pod pohyblivé rameno rentgenu. Nad sebou uvidíte obrazovku, na které bude lékař sledovat průběh vyšetření. Sestra Vám na hrudník připevní elektrody pro snímání EKG. Na prst dostanete klip sledující nasycení Vaší krve kyslíkem (pulsní oxymetr). Do žíly na paži dostanete kanylu, která umožní případné podání léků nebo infuzí. Potom může začít vlastní vyšetření. Lékař vydesinfikuje místo vstupu pro katétr (nejčastěji tříslo, ale někdy i paži) a aplikuje do něj malé množství znecitlivující látky. Potom pomocí zvláštní jehly napíchne Vaši tepnu a vsune do ní katétr. Krevním řečištěm jej posunuje až k odstupu požadovaných cév a aplikuje kontrastní látku. Aktuální pozici katétru a stav cév kontroluje pomocí rentgenu. Vyšetření není bolestivé. Díky místnímu znecitlivění třísla se nemusíte bát ani bolesti při napichování cévy. Aplikace kontrastní látky může vyvolat pocit tepla. Nelekejte se. Po celou dobu vyšetření budete v kontaktu s lékařem, který Vám vysvětlí co máte právě dělat. Stačí jen klidně ležet a na vyzvání občas zadržet dech. Celé vyšetření i s přípravou trvá jednu až dvě hodiny.

Kdy bude výsledek...

Předběžné výsledky vyšetření Vám může lékař sdělit už v průběhu vyšetření. Důkladnější zhodnocení a popis zhotovených rentgenových snímků je k dispozici ještě týž nebo následující den

Co vyšetření ukáže...

Normální cévy nejeví známky zúžení. Na snímku se zobrazí jako plné tmavé čáry. U tepen může při pokročilé ateroskleróze dojít ke zúžení nebo úplnému uzávěru. Žíla může být utiskována tlakem z okolí. Projeví se to ztenčením jejich obrazu nebo úplným přerušením postupu kontrastní látky za uzávěr. Ve stěně tepny se může vytvořit výduť (aneurysma). V tom případě snímek ukáže nadměrné rozšíření. Nahromadění cév v neobvyklém místě může znamenat nádor. Únik kontrastní látky mimo cévní řečiště svědčí o poškození cévní stěny a krvácení.

Kam povedou další kroky...

Po výkonu musíte přísně dodržovat minimálně osmihodinový naprostý klid na lůžku. Místo vpichu v třísle budete mít pevně zavázané. Sestra Vám jej ještě navíc zatíží pytlíkem naplněným pískem. Můžete vykonávat jen mírné pohyby na posteli. V žádném případě nesmíte vstávat a chodit (ani na toaletu)! Můžete jíst a pít. Po 24 hodinách od vyšetření již můžete klidně vstát a chodit. Další postup léčby záleží na výsledku vyšetření.

Dostupnost...

Angiografie se provádí na specializovaných cévních odděleních velkých nemocnic.

Doporučujeme

Čtěte více

Analgetika v těhotenství a při kojení vybírejte pečlivě

Bolesti zad, hlavy nebo nohou – tyto nepříjemné stavy a mnoho dalších potkají...

Analýza motivace dětí a rodičů k rozhodnutí pro léčbu RH

Léčba růstovým hormonem je z lékařského hlediska vhodná i pro děti velmi malého...

Anatomie křečových žil závisí na věku

Doposud byla všeobecně přijímána teorie, že rozvoj křečových žil začíná od místa...

Androgenní alopecie? Víme, jak s dědičnou ztrátou vlasů úspěšně bojovat

Alopecie neboli plešatění či zvýšené vypadávání vlasů je nejčastější příčinou...

Andropauze čelí většina mužů po třicítce

Hladina primárního mužského hormonu testosteronu dlouhodobě klesá u všech mužů...

Anesteziologické vyšetření

Anesteziologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných před operací....

Aneuryzma aorty – tichý zabiják v lidském těle

Aneuryzma aorty neboli výduť je lokální rozšíření či vyboulení největší lidské...

Angína může propuknout i v létě. Tělo lze posílit enzymy!

Lékaři nás v létě nabádají, abychom se na dovolených chránili před úrazy, spáleninami...

Angina pectoris

Angina pectoris je označení obtíží vznikajících při nedostatečném prokrvování...

Angína: příznaky, léčba a možné komplikace

Angína je akutní zánět krčních mandlí, který způsobuje jejich bolestivé zduření....

Ani běžné popálení nepodceňujte!

S drobnými popáleninami se setkal každý z nás. Většinou jim nevěnujeme příliš...

Ani diabetici nemusí v zimě sedět za pecí

Prosedět celou zimu doma před televizí znamená pozvolné ochabování organismu....

Ani domov nemusí být pro dítě bezpečným místem bez drog

Riziko otrav dětí opiáty neustále stoupá. Mnoho rodičů přitom netuší, že se...

Ani krásným dívkám se komplexy během dospívání nevyhnou

Dívka s pocity méněcennosti může vyzkoušet nejrůznější modely podprsenek, zkoušet...

Ani po infarktu se nemusíte vzdávat sexu

Léto, slunečné počasí, volno, vytoužená dovolená a pobyt v novém prostředí přejí...

Ani po protidrogové terapii nemá narkoman vyhráno

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v případě dokončené drogové odvykací léčby půjde...

Ani po vyléčení rakoviny prostaty odborný dohled nekončí

Těšíte se, že po zdárném završení terapie rakoviny žlázy předstojné dáte „bílým...

Ani při umělém oplodnění si nelze vybrat pohlaví dítěte

Nebylo by hezké mít možnost si při umělém oplodnění zvolit pohlaví miminka?...

Ani při vaření nemusí klouby bolet

Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit,...

Ani s Crohnovou chorobou se nemusíte vzdát intimních chvil s partnerem

Diagnóza Crohnovy choroby dokáže naprosto změnit dosavadní způsob života. Ovlivňuje...

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#