Angína: příznaky, léčba a možné komplikace
Angína je akutní zánět krčních mandlí, který způsobuje jejich bolestivé zduření. Může být bakteriálního nebo virového původu. Typicky se projevuje horečkou, obtížným polykáním, bolestí v krku a zvětšením lymfatických uzlin.
Název onemocnění pochází z latinského slova „ango“, které znamená „zužuji“. Vznikl podle charakteristického projevu angíny, při kterém zduřelé krční mandle zužují průchod do krku. První písemný záznam o angíně pochází ze 14. století, avšak od té doby je nemoc až do počátku 20. století zmiňována jen vzácně. Velký pokrok v léčbě angíny nastal po objevu antibiotik v roce 1928, kdy britský bakteriolog Alexander Fleming objevil penicilin.
Jaké jsou příznaky angíny
Streptokoková angína má většinou náhlý začátek. Zničeho nic se objeví vysoká teplota, bolesti při polykání a celková schvácenost. Zduří krční mandle i lymfatické uzliny uložené za dolní čelistí. Zduřelé mandle způsobují problémy s polykáním. K uvedeným příznakům se může přidat také kašel, chrapot, bolest hlavy, nevolnost a zvracení. Na zduřelých zanícených mandlích jsou patrné povlaky nebo bílé čepy. Virová angína, která je méně častá, se vyvíjí pomaleji a její projevy nejsou tak dramatické. Většinou nedochází ke zvětšení uzlin a nejsou patrné bílé povlaky na mandlích.
Co dělat když...
Pokud se u vás objeví příznaky streptokokové angíny, neztrácejte čas domácí léčbou a navštivte svého lékaře, který vám předepíše antibiotika. Kromě nich si pořiďte léky proti horečce a léky zmírňující bolest.
U lékaře
Základem diagnostiky streptokokové angíny je celkové fyzikální vyšetření a pečlivé vyšetření ústní dutiny. V ústní dutině je patrné charakteristické zarudnutí a zvětšení mandlí, případně povlaky nebo čepy. Z rozboru krve bude patrné zvýšení ukazatelů zánětu, které potvrdí probíhající zánět. Při podezření na streptokokovou infekci se v krvi stanovuje také přítomnost zvláštních protilátek, tzv. ASLO. Důležitou součástí vyšetření je především výtěr z krku, kdy se zánětlivý sekret posílá na mikrobiologické vyšetření. To umožňuje přesně určit původce zánětu.
Léčba angíny
Při angíně vám lékař předepíše klid na lůžku a v případě bakteriálního zánětu antibiotika, obvykle penicilin. Streptokokovou angínu je nutné léčit antibiotiky asi 10 dní a jako vždy je třeba využívat celou dávku předepsaných antibiotik. Ke zmírnění bolesti v krku je možné užívat běžné volně prodejné léky, přikládat na krk teplý zábal nebo kloktat roztoky s antibakteriálními účinky. Nezapomeňte v průběhu léčby doplňovat tekutiny a i po skončení onemocnění se nějakou dobu šetřit. V případě opakovaných zánětů krčních mandlí může být vhodné i jejich chirurgické odstranění („vytrhnutí“). Pokud se jedná o virový zánět mandlí (virovou angínu), obvykle není třeba zvláštní léčba. Nějaký čas si dopřejte klid na lůžku a onemocnění během několika dnů samo ustoupí.
Jaké mohou nastat komplikace
V éře antibiotik jsou naštěstí komplikace streptokokové angíny dost vzácné. Bakterie se mohou uzavřít do dutiny obklopené zanícenou tkání a pak vytvoří takzvaný absces, který je nutné chirurgicky odstranit. Vážné komplikace hrozí při zanedbání léčby: patří mezi ně zánět ledvin, postižení kloubů a srdečních chlopní. Nejtěžší případy mohou skončit selháním ledvin nebo dojde k vážnému poškození srdečních chlopní, které je nutné řešit jejich umělou náhradou. Virové angíny probíhají většinou bez komplikací.
Komu hrozí riziko
Zaručený návod, jak se vyhnout angíně, neexistuje. Protože streptokokové infekce jsou velmi nakažlivé, je při jejich výskytu vhodné provést výtěr z krku také ostatním členům kolektivu nebo rodiny. Riziko nákazy je možné snížit dodržováním běžných hygienických zásad.
Své krční mandle nemáme jen proto, aby nám způsobovaly zbytečné problémy. Protože jsou tvořeny nakupením lymfatické tkáně, účinně brání celý organismus proti vstupu infekce. Pokud se infekce v mandlích usadí a vyvolá zánět, je třeba mít s léčbou trpělivost a nevystavovat se zbytečnému riziku komplikací, které v době antibiotik již naprosto není nutné.