Spánkové poruchy napříč Evropou – Polsko
V dalším díle se podíváme k našim nejbližším severním sousedům. Do země, se kterou máme podobný nejen jazyk, ale díky Slezsku i část společné historie. Vítejte v Polsku
V dalším díle se podíváme k našim nejbližším severním sousedům. Do země, se kterou máme podobný nejen jazyk, ale díky Slezsku i část společné historie. Vítejte v Polsku
Jak se spí "na severu"
Výzkum zabývající se poruchami spánku a jejich dopadem na pracovní výkonnost probíhal u našich severních sousedů mezi 4. a 10. únorem roku 2009. Celkem se ho zúčastnilo na 1 000 dospělých respondentů této převážně nížinaté země, kteří představovali reprezentativní vzorek polského obyvatelstva. Průzkum, stejně jako v ostatních evropských zemích, probíhal on-line.
Zde jsou výsledky:
Tři čtvrtiny Poláků uvedly, že v uplynulých dvanácti měsících zažily nějakou formu poruchy spánku. U polských žen to pak bylo dokonce více než 80 %.
Ovlivňují spánkové poruchy Poláky i další den?
Jedna třetina polských dospělých, kteří se průzkumu zúčastnili a uvedli v minulém roce nějakou epizodu spánkové poruchy, uvedla, že tento „zážitek“ se do jejich druhého pracovního dne promítl velice negativně. Nejčastěji uváděný účinek nedostatku spánku byla zvýšená zapomnětlivost další den.
Polovina polských respondentů s prodělanou spánkovou poruchou pak uvedla, že se druhý den po nevyspání nemohla správně soustředit na zadané úkoly.
Léčit, či neléčit, toť otázka
Skoro polovina Poláků s poruchou spánku v uplynulých dvanácti měsících se rozhodla, že zkusí svůj spánkový problém vyřešit po svém – změnou životního stylu. Pouze zlomek polských dospělých se uchýlil k braní různých prášků na spaní.
Dopadla krize i na polský spánek?
Podle výzkumu ano. Čtvrtina polských respondentů totiž uvedla, že se kvalita jejich spánku od vypuknutí celosvětové ekonomické krize rapidně zhoršila.
(kam)
Zdroj: www.lundbeck.com