Speciální gel dokáže zacelit poinfarktovou jizvu na srdci
Každoročně je v České republice evidováno přes 20 000 případů infarktu myokardu. Tento počet je poměrně stálý, oproti tomu množství úmrtí způsobených infarktem v posledních letech klesá. Přesto nelze zapomínat, že každé postižení srdečního svalu znamená celoživotní omezení jeho funkce.
Každoročně je v České republice evidováno přes 20 000 případů infarktu myokardu. Tento počet je poměrně stálý, oproti tomu množství úmrtí způsobených infarktem v posledních letech klesá. Přesto nelze zapomínat, že každé postižení srdečního svalu znamená celoživotní omezení jeho funkce. Vědci teď však možná přišli na to, jak tyto škody minimalizovat.
Hojivé pohlazení pro srdce
Infarkt zanechá na srdci něco jako jizvu. A podobně jako kůže v místě jizvy už není stejná jako dřív, se srdcem je to úplně to samé. Jistá naděje pro pacienty po infarktech ale nyní přichází nečekaně v podobě gelu.
- Jeho aplikací dochází k rychlejšímu a hlavně kvalitnějšímu hojení srdečního svalu – nevytvoří se jizva, ale plnohodnotná svalová tkáň.
- Působením gelu je v místě poškození urychleno dělení buněk a tvorba nových cév. Díky tomu je oblast dostatečně zásobena krví a může se lépe hojit.
- Přeměna původní svalové tkáně na vazivovou jizvu je významná hlavně u rozsáhlých infarktů, kde je vyšší nebezpečí srdečního selhání – zde by mohl mít gel tu nejvýznamnější úlohu.
Bez prasat by to nešlo
Gel je vytvořen ze srdeční tkáně prasat, která je zmrazená, vysušená a rozdrcená do formy prášku. Následně projde procesem „likvidizace“ neboli zkapalnění, aby mohla být snadno aplikována pomocí injekční stříkačky. Jakmile se tekutina ohřeje na tělesnou teplotu, přemění se na gel a začne aktivně působit na své okolí.
Bezpečné a neinvazivní řešení
Gel byl zatím zkoušen právě na prasatech a má velmi dobré výsledky.
- Do místa postižení je zaváděn katetrem bez nutnosti operace, takže jde o velmi neinvazivní metodu.
- Zatím se neobjevily žádné nepříznivé účinky.
- Aplikace gelu nezpůsobuje záněty ani arytmie u testovaných zvířat.
- Další testy se vzorky lidské krve pak potvrdily, že nemění ani její srážlivou schopnost.
Již letos budou v Evropě zahájeny klinické zkoušky, které potvrdí nebo vyvrátí účinky gelu u lidí.
(jez)
Zdroj: www.sciencedaily.com