Pomůže princip působení GABA aminokyseliny v léčbě zvýšených hladin prolaktinu?
Většina jevů v přírodě je dána působením protikladných sil. Ať už je to
dobro či zlo, jin či jang nebo mužské a ženské myšlení, výsledkem je
vždy jakýsi kompromis.
Mocný hormon
Prolaktin je hormon zodpovědný především za tvorbu a vylučování mléka. Nejnovější vědecké poznatky ale naznačují, že by mohl hrát jistou úlohu například i v imunitních dějích nebo při srážení krve.
V ovlivňování tvorby a vylučování prolaktinu je zahrnuta celá řada faktorů. Za faktory podporující tvorbu a vylučování jsou považovány tzv. štítnou žlázu stimulující hormon (TRH), těhotenství a ženské pohlavní hormony estrogeny. Mezi faktory ovlivňující tvorbu a vylučování negativně pak patří především dopamin, v menší míře se ale mohou uplatnit i jiné vlivy jako například hrudní poranění.
Slibný výzkum
Zvýšené koncentrace prolaktinu v krvi mimo období těhotenství jsou častou příčinou neplodnosti, a to nejenom u žen, ale i u mužů. Vycházíme-li ze znalostí řízení tvorby a vylučování tohoto hormonu, nabízí se dopamin jakožto prostředek ke snižování koncentrace prolaktinu. Toho se pak skutečně využívá v léčbě zvýšené koncentrace prolaktinu. V klinické praxi se již několik let s úspěchem podávají přípravky ze skupiny tzv. dopaminergních agonistů.
Vědci při hledání nových regulátorů koncentrace prolaktinu logicky nemohli nenarazit na kyselinu gama-aminomáselnou (GABA). GABA je chemicky pozměněná aminokyselina, kterou si lidský mozek vytváří za účelem negativního ovlivňování/zpomalování některých dějů. Látky působící podobně jako GABA se používají k léčbě nespavosti, epilepsie a úzkosti.
Veliké zklamání
Od počátku sedmdesátých let minulého století, kdy ještě nebylo zcela jisté, zda GABA podporuje, či spíše zabraňuje vylučování prolaktinu, byla provedena řada experimentů. Jednalo se především o testování vlivu GABA na buňky vylučující prolaktin. Většina pokusů naznačuje, že působení této kyseliny jde jednoznačně proti prolaktinu. Účinek navozování zvýšených koncentrací GABA za účelem snižování koncentrací prolaktinu se však zdá být v porovnání s dopaminem až několikanásobně slabší.
Navzdory slibným pokusům na buňkách a zvířatech se tedy nezdá, že by se přípravky navozující působení GABA v budoucnu mohly uplatnit k léčbě zvýšené koncentrace prolaktinu.
(ver)
Zdroj: Freeman ME, a spol. Physiological Reviews, 2000; říjen.