Psychika ženy, které se nedaří otěhotnět
Reprodukce je považována za jednu ze základních životních potřeb. Pro
mnoho žen představuje těhotenství cíl života nebo přinejmenším smysl
jejich manželství.
Neplodnost může vést k mnoha emočním změnám. V počátečních stadiích jsou nejpalčivějším problémem ženy pocity méněcennosti, postupně se však vyvíjejí spíše obavy plynoucí z reakce okolí nebo rodiny. Pokud je obtížné dosáhnout těhotenství, objevuje se často frustrace a zklamání. Úzkostné stavy, zlost nebo strach mohou vést až k psychosomatickým onemocněním, a zhoršovat tak celkový stav pacientky. Ojediněle se také přidávají poruchy paměti nebo koncentrace. Velmi nepříznivým faktorem pro organismus je stres, který působí změny srdeční akce a zvyšuje hladiny kortizolu v těle.
U neplodných žen se často objevují depresivní symptomy, které se stupňují především po 2. až 3. roce od stanovení diagnózy. Rizikovými faktory pro vznik deprese jsou ženské pohlaví, opakované selhání terapie, nízký socioekonomický status, nedostatek podpory v rodině nebo partnerství, nepříznivé životní okolnosti a předchozí deprese. Podle studií, které objektivizovaly depresi pomocí BDI skóre (Beck Depression Inventory), trpí až čtvrtina neplodných žen mírnou nebo středně těžkou formou deprese.
Partnerské problémy..
Neplodnost může zásadně zhoršovat kvalitu života partnerů nebo celé rodiny. Psychosociální problémy, které souvisí s neplodností, zahrnují také konfliktní situace v partnerství nebo poruchy sexuálního života. S ohledem na závažnost psychiatrických symptomů je nezbytné věnovat se v rámci terapie neplodnosti také psychologické, resp. psychiatrické intervenci.
(nes)
Zdroj: Khademi A, Alleyassin A. Pretreatment Beck Depression Inventory score is an important predictor factor for post-treatment score on infertile patient.BMC Psychiatry - 2005;(5).