Růžovku zdolají antibiotika i laser
Růžovka. Slovo, které může připomínat houbu nebo třeba český televizní seriál z lékařského prostředí. Ve skutečnosti se jedná o poměrně časté onemocnění kůže, které postihuje téměř desetinu dospělých a které je částečně způsobeno i poruchou cév.
Zásah na nos
Růžovka, latinsky rosacea, je kožní onemocnění, které se projevuje zčervenáním kůže obličeje, pupínky, a někdy dokonce i zbytněním nosu. Pro podobnost s akné se také někdy nazývá akné dospělých, na rozdíl od něj ale nemá ucpané černé póry.
Růžovka se nejdříve projevuje přechodným a později i trvalým začervenáním obličeje a rozšířením žilek na konvexních částech obličeje, jako jsou nos, tváře, brada a čelo. Později se k tomuto začervenání, které dalo chorobě název, přidávají i další zánětlivé změny jako pupínky a puchýřky.
Pokud není růžovka léčená, dochází u pacienta ke zbytnění vaziva a mazových žláz, a kůže obličeje tak dostává velmi hrubý vzhled s roztaženými póry a připomíná pak slupku citrusových plodů – citrónu či pomeranče. Kromě toho na nose vznikají hrbolaté až květákovité útvary, tzv. rinofyma.
Metličky v obličeji
Na vzniku růžovky se podílejí dvě hlavní příčiny: porucha drobných cév v obličeji, která je podobná vzniku metliček na dolních končetinách, a také porucha funkce mazových žláz. Ke vzniku onemocnění pak přispívají zejména faktory, které zvyšují prokrvení obličeje, jako je například stres, alkohol, horké nápoje, horké prostředí a sluneční záření, cvičení, sauna, větrné či mrazivé počasí a ostrá jídla. Spekuluje se také o negativním vlivu některé kosmetiky a onemocněních trávicí soustavy, ale zatím se souvislost prokázat nepodařilo.
Pozor na horké pití
Pokud už růžovkou trpíte, můžete se vyvolání jejích projevů vyvarovat omezením horkých nápojů, kořeněných a ostrých jídel a alkoholu. Stejně tak byste svou kůži měli chránit před ultrafialovým zářením a mechanickým drážděním, vyvarovat se stresu a přílišné fyzické námahy.
Se zahájením léčby se nevyplatí otálet
Léčba růžovky probíhá ve dvou rovinách. Zánětlivá složka se léčí antibiotiky a rozšíření cév je pak možné odstranit například laserem či dermatokoagulací. Léčba je tedy poměrně jednoduchá, vzhledem k použití moderních metod ale může být velmi nákladná.
(kam)
Zdroj:
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/rosacea.html
http://www.rosaceatreatment.org/