Nevolnost není jediný nežádoucí účinek chemoterapie
Při léčba nádorového onemocnění pomocí chemoterapie má různé nežádoucí účinky. Jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se pacienti setkávají, i způsoby, jak se řeší?
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
Při léčba nádorového onemocnění pomocí chemoterapie má různé nežádoucí účinky. Jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se pacienti setkávají, i způsoby, jak se řeší?
Mezi nejznámější obtíže provázející chemoterapii patří nevolnost (nauzea) a zvracení. Dostavit se mohou jak v průběhu chemoterapie, tak několik dní po ní. Pacienti běžně dostávají léky, které rozvoji nevolnosti dokážou účinně zabránit. Při chemoterapii může dojít také na nechutenství. I to je možné zvládnout pomocí vhodných léků. Úlevu mohou přinést také režimová opatření a úprava jídelníčku.
Chemoterapie ničí nejen nádorové buňky, ale působí negativně i na ty zdravé. Léčba může poškodit například sliznice v dutině ústní a způsobit mukositidu. Zánětlivé projevy onemocnění a afty mohou být velmi bolestivé, a znemožňovat dokonce příjem potravy. Důležitým léčebným opatřením je správná péče o ústa a chrup, využívají se také výplachy úst. V případě velkých bolestí se pacientům podávají léky na tlumení bolesti.
Chemoterapie může ovlivnit a změnit také proces trávení. Některé pacienty postihují průjmy, jiní trpí naopak na zácpy. To vše může být doprovázeno zvýšenou únavou, která je běžnou reakcí organismu na chemoterapii. V případě trávicích problémů je nutné dbát na vhodnou skladbu jídelníčku i dostatečný příjem tekutin.
Intenzita vypadávání vlasů či řas a obočí závisí na typu chemoterapie. Jedná se o dočasné potíže, které začínají obvykle několik týdnů po chemoterapii. Po skončení léčby vlasy opět začnou růst, mohou ale mít jinou barvu či kvalitu než před léčbou.
Nežádoucí účinky chemoterapie mohou postihnout také krvetvorbu. Konkrétně se jedná o útlum tvorby krevních destiček nebo červených krvinek, který se řeší podáním krevní transfuze. Postiženy mohou být také bílé krvinky, což zhoršuje obranyschopnost pacienta. I proto je důležité vyhýbat se po dobu léčby kontaktu s nemocnými osobami a místům s větší koncentrací lidí.
Onkologické pacienty může postihnout také katétrová sepse. Jedná se o závažný, často život ohrožující stav, při kterém se do organismu dostanou bakterie přes centrální žilní katétr (trvalý přístup do žíly pomocí hadičky zavedené v oblasti klíční kosti). Katétrová sepse vyžaduje rychlou lékařskou péči. Pacientům se podávají antibiotika a infikovaný katétr je třeba vyměnit za nový. Sepsi obvykle provází horečka a zimnice.
(pak)
Zdroj:
V 80. letech se objevily nové přípravky, především platina, která dokázala některé...
Pokud konkrétní typ chemoterapie u vás vyvolává nevolnost a zvracení, lékař...
Lidé, kteří podstupují chemoterapii, se v mnoha případech potýkají s nevolností...
Chemoterapie vyvolává mezi onkologickými pacienty velké obavy pro své nežádoucí...
Během chemoterapie mohou mít někteří pacienti obavy kvůli jiným preparátům,...
Proč je tak důležité se zaměřit na zvracení a nevolnosti při chemoterapii? Jak...
Chemoterapie se při léčbě rakoviny používá již od roku 1950. Nepříjemným vedlejším...
Léčba rakoviny často obnáší chemoterapii a ta je synonymem pro nevolnost a zvracení....
Nevolnost a nechutenství bývají častými nežádoucími účinky chemoterapie. Výživná...
Když se řekne chemoterapie, vybaví se nám nejen vypadané vlasy, ale i nevolnost...