Obzvlášť na podzim a v zimě využívali všech svých zkušeností a dostupných potravin k zajištění obživy přes často krutou zimu. Sušili ovoce a zeleninu. Uskladňovali, co se uskladnit dalo. Nakládali zeleninu i maso. V zimě pořádali zabíjačky pašíků a jako základ měli sádlo a brambory. My to máme jednodušší, vše si můžeme snadno koupit. Přesto se sezónní stravou našich předků můžeme inspirovat.
Co jíst na podzim?
Základem vaší spíže a ledničky by měla být mrkev, celer, petržel, červená řepa, brambory, jablka, hrušky, cibule a česnek. Z kořenové zeleniny si připravujte čerstvé saláty, dávejte je do vývarů a polévek.
Červenou řepu zase zpracujte do různých podob:
- jako salát například s vlašskými ořechy a kozím sýrem,
- jako sterilovanou pochoutku nebo sušené chipsy
- zapečte je spolu s brambory, dýní, masem a zakysanou smetanou.
Určitě si nezapomeňte pořídit různé druhy dýně. Z dýně hokaido nebo dýně máslové jsou skvělé polévky a výtečné dezerty. Vyzkoušejte třeba dýňový cheesecake.
Nezapomeňte ani na zelí. Právě na podzim se z něj připravuje zimní pochoutka – kysané zelí.
Jaké potraviny jíst v zimě?
Čerstvého ovoce a zeleniny se u nás samozřejmě nedočkáte. Tady přichází čas na to si zpestřit jídelníček exotickým ovocem. Ale pozor, jen zpestřit! Takový banán podušený na másle se skořicí a rozinkami je ideálním zimním dezertem.
Pokud jste si na podzim nepřipravili kysané zelí, tak si ho určitě alespoň kupte. Kromě přípravy jídla ho po lžičkách pravidelně ujídejte, jako zimní prevenci proti nachlazení.
Svůj jídelníček postavte na polévkách, masokostních vývarech a teplém jídle. Kreativitě se meze nekladou, určitě se nebojte použít i mraženou zeleninu.
Kořenová zelenina také ve sklepech a skladech obchodů vydržela, tak stále využívejte i jejich možností. Připravte si třeba lahodnou svíčkovou. Určitě si připravte i zásobu medu, šípkového čaje a zázvoru. To se vám bude hodit nejen do chladných dnů, ale i při nachlazení.
Svařte si dobré červené víno spolu s hřebíčkem a skořicí. Upečte si domácí perníčky, a pokud se o vás bude pokoušet viróza, koukněte i na doplňky stravy. Například s vitamínem C, echinaceou anebo česnekem.
Citace odborníka:
Ing. Veronika Hanzlíková
Výživová poradkyně, terapeutka celostního poradenství pro zdravotní prevenci a výživu
http://veronikahanzlikova.cz/