Kvalitní výživa napomáhá rekonvalescenci po operaci
Pooperační období má i u těch zdánlivě nejjednodušších a nejkratších operací mnohá úskalí. Člověk není stroj, který by se dal naprogramovat nebo kde by výměna jednoho šroubku vyřešila problém pokaždé stejně.
Proto nelze nikdy vyloučit, že se v pooperačním období objeví přes veškerou péči a profesionalitu medicínského a ošetřujícího personálu nějaký zádrhel. Tomu, aby se riziko komplikací minimalizovalo, napomáhá kvalitní výživa před operací i po ní.
Před operací
V prvních hodinách po operaci může, zvláště jednalo-li se o rozsáhlý zákrok prováděný v celkové anestezii, docházet ke kolísání krevního tlaku, oběhovým poruchám a poruchám dýchání. V tomto období je výživa pacienta v rukou lékaře. Pokud jde o operaci plánovanou, je dobré se na operaci připravit předem i kvalitní výživou. Čeká-li vás operační zákrok, snažte se mít alespoň týden před ní (ale každý den se počítá) vyváženou stravu s dostatkem plnohodnotných živočišných bílkovin (bílé maso, polotučné mléčné výrobky, ryby mořské i sladkovodní), vitamínů, minerálních látek a tekutin, abyste byli v co nejlepším nutričním stavu.
Po zákroku
V dalších dnech po zákroku je pro pacienta jednou z hlavních otázek, kdy a jak se mu zahojí rány. Nejen kožní řez, ale hlavně operované orgány a jejich okolí, které může být, zejména při velkých operacích, ovlivněno také. Zde hraje správná výživa roli přímo klíčovou, neboť pro hojení ran je potřeba mít dostatek „materiálu“ (bílkoviny, tekutiny, vitamíny, zejména vitamín C, a všechny ostatní složky potravy) a mít co nejlépe nastavený imunitní systém.
Hojení ran napomáhá vyvážená strava s důrazem na dostatek kvalitních energetických zdrojů a dostatečný příjem vitamínů. Kromě nemocniční stravy zde velmi může pomoci (po konzultaci s ošetřujícím lékařem a nutriční terapeutkou) konzumace nutričních doplňků. Šetrně a snadno doplní všechny potřebné živiny a energii.
Vyhněte se komplikacím
Kvalitní výživa také snižuje riziko infekce v ráně, do jisté míry snižuje riziko hluboké žilní trombózy (dostatečný příjem tekutin), krvácivých poruch (dodávání železa, vitamínu K) a také duševních poruch, zejména ve smyslu deprese a úzkosti.
(zak)
Zdroj:
vnl.xf.cz
Speciální chirurgie, nakl.Galén – učebnice pro lékařské fakulty