Kouření škodí i vašemu srdci!
Kouření cigaret neškodí pouze plicím, ale může mít velmi neblahý vliv také na cévní a oběhovou soustavu. Ve Spojených státech je dokonce tento druh závislosti jednou z nejvýznamnějších příčin předčasného úmrtí.
Kouření cigaret neškodí pouze plicím, ale může mít velmi neblahý vliv také na cévní a oběhovou soustavu. Ve Spojených státech je dokonce tento druh závislosti jednou z nejvýznamnějších příčin předčasného úmrtí.
Ochablé cévy
Kouření cigaret je nejvýznamnějším rizikovým faktorem tzv. aterosklerózy neboli kornatění cév. Cigaretový kouř totiž obsahuje látky, které zapříčiňují ukládání tuku ve stěnách cév a tím vedou i ke zhoršení jejich elasticity. Takto postižené cévy s aterosklerotickými pláty jsou pak náchylnější ke vzniku trombózy a embolie. Aterosklerotický plát se totiž jednak může utrhnout a ucpat cévu, ale jeho povrch je i vhodným místem, kde může ke srážení krve dojít. Ucpání cév trombem nebo aterosklerotickým plátem pak představuje život ohrožující stav.
Tlak v závratných výšinách
Kouření cigaret ale také zvyšuje krevní tlak a spolu s vysokou hladinou cholesterolu, nedostatkem pohybu, obezitou a cukrovkou patří k nejvýznamnějším rizikovým faktorům ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu. Navíc kouření zvyšuje i riziko komplikací po operacích srdce, například po prodělání by-passu. Kouření také snižuje hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu, což zvyšuje riziko infarktu u osob, v jejichž rodině se zvýšené hladiny cholesterolu vyskytují.
Pozor na antikoncepci a kouření
Pokud užívá žena hormonální antikoncepci, neměla by kouřit vůbec. V hormonální antikoncepci obsažené hormony estrogeny totiž mohou podporovat srážení krve a to v kombinaci s cigaretovým kouřem může znamenat velmi vážné riziko hluboké žilní trombózy.
Kouření ale nepoškozuje pouze srdeční a periferní cévy, ale také cévy mozku. Pokud totiž dojde vlivem kouření k uzávěru některé z mozkových tepen, trpí část mozku, která je danou tepnou vyživována, nedostatkem kyslíku a to může mít za následek až rozvoj cévní mozkové příhody.
I pasivní kouření může zabíjet
Velmi nebezpečné je ale i tzv. pasivní kouření, tedy pobyt v zakouřeném prostředí. To s sebou totiž nese pouze nepatrně nižší riziko zdravotních komplikací oproti kouření aktivnímu. Proto se dlouhodobý pobyt v prostorách zaplněných cigaretovým kouřem nedoporučuje.
Kouření tedy ovlivňuje nejen plíce, ale ve velké míře i cévní systém. Pokud chcete, aby vaše srdce bilo jako zvon a vaše cévy byly zdravé a pružné i ve vyšším věku, zřekněte se proto cigaret třeba právě teď!
(kam)
Zdroj: http://www.americanheart.org/presenter.jhtml?identifier=4545