Klíšťata v zimě nabírají sílu na další sezonu
Taky vás už napadlo, kam se klíšťata schovají, když se na kalendáři objeví dvouciferné číslice a valná část přírody uléhá k zimnímu spánku? V našich středoevropských podmínkách klíšťata vcelku respektují střídání čtyř ročních období a dobře mu přizpůsobila celý svůj životní cyklus.
#IMG#
Z vajíček larvy
Poté, co se samička klíštěte řádně posilní hostitelovou krví, naklade uprostřed jara početnou snůšku drobných vajíček. Tak začíná život malého klíštěte, které se při troše štěstí, dostatku potravy a dobrých klimatických podmínkách může dožít dvou až tří let. Z vajíček se v létě líhnou mladé larvy klíšťat, které jsou nejaktivnější během srpna. Droboučké larvy obvykle trpělivě čekají na zemi v podrostu, dokud se v okolí nevyskytne drobný hlodavec nebo pták. Na toho se pak larva přisaje.
Právě od svých hlodavčích nebo ptačích hostitelů se většina infikovaných klíšťat nakazí nemocemi, jako jsou klíšťová encefalitida nebo lymeská borrelióza. Nakažená však mohou být už vajíčka, pokud se na ně přenese nákaza od infikované samičky. Převážně drobní hlodavci tedy slouží jako rezervoár (zásobník) infekce v přírodě, ze kterého se infikují klíšťata, jež později v průběhu života mohou nakazit také člověka.
Z larev nymfy
Jednou nakrmená larva klíštěte již po další krvi nebaží a v klidu vyčkává přeměny do svého dalšího životního stadia – nymfy. K tomu dochází během podzimu a nově vzniklé nymfy už si tak mnoho legrace neužijí. Jejich hlavní starostí je nalézt vhodného hlodavce, v jehož hluboké a vyhřáté noře by v klidu přečkaly zimu. Když se na jaře oteplí, také nymfy klíšťat začínají být aktivní. Stále preferují jako hostitele ptáky nebo drobné savce, od kterých se mohou opět nakazit klíšťovkou i borreliózou. Tyto nymfy však již nepohrdnou ani člověkem a právě pro svou malou velikost zůstávají přisáté dlouho nepovšimnuty a jsou častým původcem lymeské borreliózy.
Dospělé klíště
Z nymfy se v průběhu podzimu stává dospělé klíště, které se právě v houbařské sezoně vydává hledat svého prvního „dospělého“ hostitele. Poté se dospělá klíšťata opět uklidí do děr svých spřátelených hlodavců, aby se po zimě mohla pářit a samičky nakladly již druhou generaci drobných vajíček.
(vek)
Zdroj: www.aldf.com