Klíšťata útočí i ve městech. Jedinou obranou je očkování
Rok od roku se zvyšuje pravděpodobnost, že se ve městě nakazíte klíšťovou encefalitidou. Dokonce je dle odborníků vyšší, než že si přinesete infikované klíště z přírody. Každoročně u nás významně narůstá také počet případů nákazy klíšťovou encefalitidou. Lidí, kteří se nechají očkovat, je však pouhá čtvrtina z celkového počtu obyvatel – přitom jde o jediný prokazatelně jednoznačný způsob, jak se proti onemocnění klíšťovou encefalitidou ochránit.
Bilance za rok 2018 potvrzuje dvě závažné okolnosti: zaprvé zvýšený záchyt případů nákazy klíšťovou encefalitidou už od jarních měsíců a zadruhé stále se zvyšující počet případů onemocnění klíšťovou encefalitidou ve městech.
„Nejvíce případů je najednou hlášeno v městských okresech – konkrétně jsou to České Budějovice, Brno-město, Ostrava-město či Plzeň-město. To nám říká, že klíště je čím dál více blízké člověku a že vůbec nemusíme chodit lesa, abychom se nakazili,“ upozorňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Klíšťata sama přitom neputují, jsou přenášena volně se pohybujícími zvířaty (včetně psů, koček či ježků) a ptáky, kteří jsou schopni přenést je na různě velkou vzdálenost.
Běžně je tedy třeba počítat s výskytem infikovaných klíšťat v parcích, na zahradách i dětských hřištích.
I vzhledem k tomu, že Česká republika si dlouhodobě drží prvenství v nejvyšším počtu hlášených případů onemocnění klíšťovou encefalitidou v Evropské unii, je zřejmé, že ohnisko nákazy může být za nejbližším rohem našeho bydliště a nezvaného hosta v podobě infikovaného klíštěte si tak může přinést domů téměř kdykoliv. O novém ohnisku nákazy se totiž epidemiologové dozvědí často až s nahlášeným prvním případem onemocnění klíšťovou encefalitidou nebo Lymskou boreliózou.
Výskyt infikovaných klíšťata v ČR je sice mapován, ale zcela přesné mapy zachycující nejaktuálnější stav dle docenta Maďara existovat nikdy nebudou. Nedá se tedy spoléhat na to, že se setkání s infikovaným klíštětem vyhnete.
Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit dřív, než dojdete domů
Zatímco bakterie borelie klíště přenese za 24 hodin od přisátí, virus klíšťové encefalitidy už za pouhé 2 hodiny po přisátí – vytažení cizopasníka po příchodu domů už v takovém případě často nepomůže. Na setkání s klíštětem je proto třeba být kdykoli a kdekoli co nejlépe připraven – tedy být očkován proti klíšťové encefalitidě, což je jednoznačně jediný způsob, jak se ochránit. To potvrzuje i doc. Maďar: „Očkování proti klíšťové encefalitidě funguje velice dobře a chrání i lidi starší s oslabeným imunitním systémem – účinnost se uvádí až 95 procent po druhé dávce a až 99 procent po třetí dávce. To je nejvíc, co můžete v medicíně dosáhnout. Protože v medicíně nemůžete nikdy říkat, že je něco stoprocentní – jeden člověk z milionu může být jiný. V tomto kontextu máme v rukách možnost velmi bezpečnou, prověřenou a účinnou, neboť vakcína existuje již 40 let.“
Bezpečný pocit ve městě i v přírodě zajistí očkování proti klíšťové encefalitidě
Nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok v ordinaci praktického lékaře, pediatra nebo v očkovacích centrech. Základní očkování se skládá ze tří dávek. Není hrazené, nicméně zdravotní pojišťovny na něj poskytují finanční příspěvek. Důležité je dokončit celé očkování a po třech letech se nechat přeočkovat, neboť účinnost vakcíny není doživotní.