Záněty pochvy trápí téměř každou ženu
Záněty pochvy představují jedno z nejčastějších onemocnění sexuálně aktivních žen. Téměř každá žena se s touto infekcí setká několikrát za život. Pro optimální fungování poševního prostředí je obdobně jako například ve střevech důležité správné složení mikroflóry (laktobacilů) a kyselé pH pod hodnotou 4,5. Stav poševního prostředí se mění se změnami působení hormonů, které kolísají v průběhu života, a také během menstruačního cyklu. Závisí rovněž na sexuální aktivitě a míře stresu. Poševní mikroflóra může být také narušena užíváním antibiotik či jiným celkovým onemocněním, které oslabí imunitu. Během těhotenství, při hormonální léčbě či při zvýšené konzumaci cukrů dochází často k přerůstání kvasinek a k rozvoji nepříjemných mykóz.
Léčba jednorázové epizody poševního zánětu obvykle není problematická. Důležitá je správná diagnostika původce problémů, na jejímž základě vám gynekolog doporučí vhodnou protiinfekční terapii, a obtíže zpravidla odezní během několika dní. Složitou situaci pro ženu i odborníky představují chronické a opakované gynekologické záněty.
Jak řešit chronické poševní záněty
- Dodržujte zásady intimní hygieny, ale nepřehánějte to. Nedostatečná hygiena sice vytváří podmínky pro růst škodlivých mikroorganismů, na druhou stranu přehnaná péče narušuje přirozenou mikroflóru v pochvě, a je tedy rovněž rizikem pro rozvoj zánětu. Použití běžných mýdel určených k mytí pokožky není považováno za vhodné, neboť tato mýdla jsou obvykle zásaditá nebo pH neutrální, a jejich časté použití tak ničí přirozeně kyselé poševní pH, což rovněž usnadňuje vznik zánětu. Myjte se tedy čistou vodou, případně lze použít vaginální oplachy, které lze volně zakoupit v lékárně. Nezapomínejte také na včasnou přiměřenou hygienu po sexuálním styku.
- Volte prodyšné spodní prádlo. Vyhněte se neprodyšným umělým materiálům, které zadržují vlhkost. Volte raději bavlněné spodní prádlo vhodného střihu a prodyšné oblečení.
- Uzpůsobte svou životosprávu. Omezte příjem jednoduchých cukrů, bílé mouky, kvasnicových produktů a transmastných kyselin. Naopak do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na přírodní probiotika – kefír, acidofilní mléko, jogurty s živými kulturami apod. Vhodné jsou také zrající sýry, kyselé zelí, kombucha a jiné fermentované potraviny. Dobré jsou i potraviny s vysokým obsahem omega 3- a 6-mastných kyselin, které se nacházejí např. v mořských rybách či v ořeších a semínkách.
- Dopřejte si odpočinek a vyvarujte se stresu. Dostatečný spánek a odpočinek a eliminace stresu jsou základem fungování každého zdravého organismu.
Jak podpořit imunitu v boji s gynekologickými záněty
Součástí komplexní terapie při opakovaných a chronických zánětech pochvy je péče o složení poševní mikroflóry. Obdobně jako lze v tabletách užívat střevní probiotika, prodávají se i kapsle určené k zavádění do pochvy, které obsahují přirozené poševní laktobacily a obnovují tak zdravé poševní prostředí. Jejich aplikaci lze doporučit mimo jiné i v případě oslabení organizmu po nemoci či při užívání antibiotik jako prevenci rozvoje zánětu. Prodávají se i probiotické menstruační tampony.
V terapii opakovaných a chronických gynekologických zánětů se také osvědčilo užívání systémové enzymoterapie (např. přípravku Wobenzym). Tato podpůrná léčba je doporučována i odbornou veřejností, a to nejen v případě poševních infekcí, ale i v situacích závažnějších gynekologických zánětů, jako je např. zánět vaječníků a vejcovodů a řada dalších. Např. v jedné ze studií tzv. mnichovské skupiny byla srovnávána účinnost Wobenzymu a nesteroidních antiflogistik (léky s protibolestivým a protizánětlivým účinkem). Po dvou týdnech léčby bylo bez obtíží více než 50 % pacientek užívajících enzymy, zatímco v případě nesteroidních antiflogistik pouze asi 6 % žen. Rovněž bylo prokázáno, že při užívání antibiotik dochází při současné terapii enzymy k výraznému urychlení léčby a enzymy se osvědčily i v boji s chlamydiovými a mykoplazmovými infekcemi. Kombinace systémové enzymoterapie a antibiotik tak představuje i velmi účinnou terapii pohlavně přenosných nemocí.
(tich)
1) https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/06/09.pdf
2) https://www.imunologie.cz/wp-content/uploads/2016/10/clanky-Gynekologicke-infekce-jejich-diagnoza-a-lecba.pdf
3) https://www.zenskezanety.cz/prevence-gynekologickeho-zanetu-7-zakladnich-pravidel/
4) https://jsemzdravazena.cz/2019/11/21/jakym-potravinam-se-vyhnout-pri-gynekologickych-zanetech/