I muži mohou mít zvýšenou hladinu prolaktinu
Mohlo by se zdát, že prolaktin, tedy hormon zodpovědný za sekreci
mateřského mléka, je pouze ženskou "záležitostí". Ve zvýšené míře se
ale může vyskytovat i u mužů.
Jako hyperprolaktinémie je u muže označován stav, kdy je hladina prolaktinu v krvi vyšší než 0,2–0,5 IU/l (UI = mezinárodní jednotky). Způsobena může být stejně jako u žen přirozenou cestou, například po stimulaci bradavek, ve stresu, při spánku, přehřátí nebo při hladovění. Hladina prolaktinu v krvi se zvyšuje také například při užívání léků na duševní onemocnění, tzv. psychofarmak, léků na vysoký krevní tlak či léků na žaludeční vředy. Zvýšenou sekreci prolaktinu ale mohou vyvolat i některé léčivé byliny, jako například kopřiva.
Z patologických zvýšení, z důvodu nějaké nemoci, jsou nejčastější příčiny nádory hypofýzy, popřípadě hypotalamu. Zvýšení ale může vyvolat i úraz hlavy, snížení funkce štítné žlázy či ledvinná nedostatečnost. Z infekčních onemocnění je pak za zvýšenou hladinu prolaktinu zodpovědný například pásový opar nebo infekce hrudní stěny.
Alkohol a prolaktin
U mužů je ale velmi častou příčinou hyperptolaktinémie i alkohol. Jak je známo, muži většinou pijí více než ženy, a právě nadměrný příjem alkoholu, který je spojený s jaterním poškozením, zejména pak jaterní cirhózou, může mít za následek zvýšenou sekreci prolaktinu. Hyperprolaktinémie rovná se přítomnost nádoru?
Zatímco u žen je hyperprolaktinémie většinou spojena s poruchami menstruačního cyklu a uvolňováním mateřského mléka mimo období kojení, u mužů se nejčastěji projeví impotencí, neplodností a poklesem libida. Vzácně se u mužů může objevit i sekrece mléka z prsních bradavek a zvětšení prsů až do takové míry, že připomínají prsy ženské. Je-li nadměrná produkce prolaktinu způsobena mozkovým nádorem, můžou se k uvedeným příznakům připojit i bolesti hlavy a porucha zraku. Společným příznakem pro obě pohlaví je pak osteoporóza, stav, kdy dochází k úbytku kostí a k jejich snadnějšímu lámání.
(kam)
Zdroj: www.solen.cz