Česnek pomáhá chránit srdce diabetiků
Ochranný účinek česneku na srdeční a cévní soustavu znali již naši předci. Nyní jeho blahodárné účinky potvrzují i vědecké studie. Česnek si dokáže poradit i s nejčastěji se vyskytující poruchou srdce u pacientů s cukrovkou, tzv. diabetickou kardiomyopatii.
Diabetická kardiomyopatie je forma chronického srdečního selhání, která se někdy vyčleňuje jako samostatná jednotka.
Zrádná nemoc
Cukrovka zasahuje do metabolismu cukrů, tuků i proteinů. Vzhledem k tomu, že metabolismus probíhá ve všech buňkách tkání a orgánů našeho těla, není srdce výjimkou.
Urychlené kornatění tepen a přestavba srdečního svalu vedou ke zvýšenému riziku jeho selhání:
- Zvýšení podílu červených krvinek s navázaným cukrem o 1 % vede ke zvýšenému výskytu infarktu o 14 %.
- Riziko vzniku cévní mozkové příhody se zvedne o 12 %.
- Výskyt chronického srdečního selhání (diabetické kardiomyopatie) až o 16 %.
Srdce „cukrovkáře“ v ohrožení
Riziko selhání srdce je u diabetiků nejméně 2× vyšší než u běžné populace a příčinou úmrtí u 80 % pacientů s cukrovkou je právě onemocnění srdce. Jedná se u nich o změny na úrovni malých i velkých cév způsobené vyššími hladinami cukru a rozvoj již zmiňované diabetické kardiomyopatie. Ta postihuje a výrazně oslabuje srdeční sval jeho přestavbou.
Starý dobrý česnek
Ochranu srdečnímu svalu ale může poskytnout podávání česnekového oleje. Jeho blahodárný účinek se přisuzuje antioxidantům, kterých tento olej obsahuje více než dvacet. Nezanedbatelný je také pozitivní efekt na snižování hladiny cukru v krvi. Tímto objevem odborníci rozšířili svá doporučení týkající se používání česneku v našem jídelníčku o další okruh onemocnění.
(tms)
Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/09/100929105646.htm