Alergie může být podmíněná i stresem
Pyly, prach, peří – to všechno jsou alergeny, o kterých asi většina lidí už někdy slyšela, a to i těch, kteří žádné potíže nemají. Co ale třeba alergie ze stresu? I taková může být.
Funkce imunitního systému je úzce propojena s funkcemi dalších regulačních systémů organismu – endokrinního a nervového. Regulace dějů v těle je tak velmi komplexní a je ovlivněna řadou různých podnětů. Imunita je ovlivňována nejen kontaktem s mikroby a cizorodými látkami, ale i nervovými podněty a hormonální situací organismu.
#IMG#
Nervy na pochodu při zkouškách
Alergici mají vyšší vnímavost ke stresu a jejich imunitní systém na něj reaguje odlišně než u zdravých jedinců. V jedné studii bylo u všech vysokoškolských studentů během zkouškového období v krvi prokázáno snížení tvorby cytokinů (přenašeči informací v imunitním systému) a zvýšení počtu buněk regulujících imunitu.
Alergičtí studenti
U alergických studentů (na rozdíl od nealergických) došlo během zkouškového stresu ke snížení poměru imunitních buněk protialergických ku proalergickým. Hladina stresového hormonu – kortizolu – byla vyšší u alergiků.
Stresové hormony
Podle posledních studií se ukazuje, že alergici mají odlišnou hormonální situaci, která napomáhá rozvoji alergie. Hormonální změny tedy u alergiků nejsou důsledkem stresu z chronického onemocnění alergií, ale jednou z jejích příčin.
Alergici tvoří při stresu vyšší hladiny kortizolu než zdraví jedinci, Tento hormon zvyšuje u geneticky vnímavých jedinců počty proalergických buněk imunitního systému, což vede k alergickým onemocněním. Mezi stavy deprese a imunitou je také prokazatelná souvislost. Deprese způsobuje snížení imunity, a tak větší náchylnost k infekcím. Vleklý zánět naopak způsobuje depresi.
Psychická pohoda je důležitá
V praxi známe mnoho situací, kdy psychická pohoda ovlivňuje průběh nemoci. Z alergických onemocnění jsou jasným příkladem atopický ekzém a astma. Například u astmatika může pouze pohled na rostlinu vyvolávající jeho alergii přivodit astmatický záchvat. Tak silné je propojení vlivů nervových a imunitních dějů.
(van)