Alergie hrozí i při čištění zubů
Dvakrát denně dvě minuty – tuto zásadu nám vštěpovali rodiče při péči o zuby. Napadlo by vás ale někdy, že se taková obyčejná činnost, jakou čištění zubů je, může stát téměř životu nebezpečnou?
O tom by mohla vyprávět 46letá žena, do té doby bez jakýchkoli alergických projevů. K lékaři přišla s těžkou alergickou reakcí: nejprve se objevila kopřivka, potom otok hrtanu a pacientka se začala dusit. V roli podezřelého byly léky proti bolesti, tzv. nesteroidní antirevmatika. Po lékařském ošetření příznaky ustoupily a paní z ordinace odcházela s doporučením vyhýbat se všem obdobným lékům proti bolesti.
Mentol v roli podezřelého
I přes dodržení zmíněného zákazu měla žena obdobnou alergickou reakci ještě třikrát. Všimla si ale, že reakce vždy souvisela s použitím zubní pasty s obsahem mentolu.
Viník odhalen
Pacientka skončila v nemocnici, kde se celé věci přišlo na kloub. Lékaři jí totiž provedli tzv. expoziční test mentolovou zubní pastou a ten byl pozitivní. Okamžitě po kontaktu s touto látkou se objevila kopřivka, bolesti břicha a dýchací potíže. Vše po léčbě opět odeznělo. Alergie na mentol byla potvrzena ještě pozitivitou kožního testu na peprmintový olej.
Opět na stopě
Mentolu se tedy žena vyhýbá. O to bylo větší překvapení, když se u ní opět projevila alergická reakce. Lékaři zjistili, že tentokrát to bylo opravdu po injekci s lékem proti bolesti. Případ ukazuje vzácnou současnou alergickou reakci na mentol a na lék proti bolesti. Potvrzení alergické reakce na mentol zprvu odvrátilo pozornost od reakce na lék a mylně vedlo k diagnóze pouhé alergie na mentol.
Teprve další reakce ukázala, že pacientka reaguje na mentol i na lék. Případ ukazuje na nutnost pacienta po závažné reakci podrobně vyšetřit a prověřit všechny možné eventuality, nenechat se svést ze stopy jednou potvrzenou alergií, nutné je vyvrátit nebo potvrdit i další možné stopy.
(van)
Zdroj: Pavia M., Allergy, 2010, DOI: 10.1111/j.1398-9995.2010.02329.x