Alergické dítě ve škole
Na první třídu se řada dětí a rodičů chystá již během prázdnin. Co by
měli vědět a udělat rodiče alergiků před nástupem dítěte do školy? Jaké
jsou tam pro alergiky podmínky? Na co si dávat největší pozor? Tento
článek by Vám měl odpovědět.
Na co pamatovat
Nejdůležitější je vzájemná informovanost a spolupráce dítěte, rodičů, učitelů a lékařů. Pacienti a jejich rodiče musí dobře pochopit a zvládnout léčbu náhlých zhoršení své nemoci, musí znát spouštěče svých obtíží a vědět, jak se jim vyhnout. Děti se nesmí bát požádat učitele o pomoc a nesmí se za své onemocnění stydět. Důležité je, aby měly své léky vždy u sebe, a to i ve škole. Učitelé musí být informováni o varovných známkách blížícího se zhoršení nemoci a musí vědět, jak reagovat.
Nebezpečí číhající ve třídách
- Roztoči – mikroskopičtí tvorečkové, kteří milují vlhkost a prach. Jejich výkaly jsou silně alergizující, způsobují celoroční alergie.
- Prach z křídy – dráždí a může vyvolat záchvat astmatu. Žáci trpící astmatem by neměli sedět v blízkosti tabule, neměli by ji umývat a po psaní křídou na tabuli by si měli vždy umýt ruce.
- Zvířecí alergeny – bílkovina ve slinách, šupiny kůže, moč, srst – to vše může vyvolat alergickou reakci, kýchání, rýmu, svědění očí či kopřivku. Učitelé by měli vědět, zda má někdo z jejich třídy alergii na zvířata. Pozor i na návštěvy cirkusů a zoologických zahrad!
- Plísně – nejraději mají vlhko a tmu. Jejich spory mohou vyvolat alergické reakce. Naštěstí se plísně dají dobře zničit umytím detergenty. Pozor na protékající trubky, vlhké zdi!
Jak je to se stravováním
Pokud má dítě potravinovou alergii, pozor na okusování cizích svačin. Je to pro děti velmi lákavé, ale složení svačin spolužáku může obsahovat velkou dávku alergenů. Alergenem číslo jedna jsou vejce, burské oříšky, ryby, kořenová zelenina. To vše může být ve svačině.
Další nebezpečí může znamenat strava ze školní jídelny. Je dobré dát dítěti i učiteli písemný seznam pro dítě nejnebezpečnějších potravin. Pokud jsou reakce vážné, musí mít dítě vždy u sebe adrenalinový autoinjektor (zařízení umožňující podat sám sobě injekci) pro laickou první pomoc.
Tělocvik a tělocvična
Při cvičení v pylové sezoně si alergici nesmí zapomenout vzít léky alespoň 30 minut před cvičením. Po pobytu venku je dobré se umýt i včetně vlasů a převléci se do čistých šatů. Jedině tak se lze zbavit pylu, který ulpěl na těle a oblečení. Venku může být také nebezpečný bodavý hmyz. Při alergii na jeho jed dojde po poštípání k velmi rychlé a někdy i velmi závažné reakci, která vyžaduje okamžitou pomoc. Opět je nutné použít adrenalin v autoinjektoru, který by pacient měl mít vždy u sebe.
Krátce po skončení tělesné námahy, hlavně venku v chladném počasí, může dojít ke stažení průdušek, hvízdavému dechu, kašli a dušnosti. Pokud pacient podobný stav zažil již v minulosti, je nutné si před podobnou aktivitou preventivně vzít léky. Někdy pomůže i šátek před ústy. Vdechovaný vzduch se trochu předehřeje a zvlhčí.
Závěrem
Při znalosti všech těchto rizik a při dobré vzájemné komunikaci je pobyt dítěte-alergika ve škole stejně bezpečný jako doma. Pro rodiče i děti platí stejnou měrou: neváhejte se lékařů opakovaně ptát na problémy, které Vás trápí. Zajímejte se o nejasnosti v léčbě a o to co a jak udělat, když dojde ke zhoršení. Informovanost zvyšuje Vaši bezpečnost!
(van)