Alergici, pozor na chřipku!
Chřipka nebo nachlazení přestavují nepříjemná onemocnění. I nealergický člověk se s nimi potýká přibližně týden. Jak je na tom tedy alergik?
Vitamíny jako prevence proti nachlazení
V České republice trpí přibližně každý třetí až čtvrtý člověk nějakým druhem alergie, která se navíc v zimě může zhoršovat. Nízké teploty s sebou totiž kromě vyšší nemocnosti celé populace přinášejí i určité specifické problémy pro alergiky. Mrazivé či deštivé počasí zhoršuje rozptylové podmínky, na což nejeden alergik reaguje zhoršením svých obtíží. Chlad činí potíže lidem s chladovou alergií, vdechování mrazivého vzduchu, smogu nebo mlhy zvyšuje hyperaktivitu průdušek u astmatiků, takže mívají v tomto ročním období častěji dechové potíže. Potící se kůže ekzematiků také pod vrstvami oblečení příliš nejásá.Chladné a deštivé počasí vadí většině lidí. Hůře je ale snášejí právě lidé s oslabenou imunitou. Zatímco zdravý jedinec se díky svým tělesným obranným mechanismům většině virů a bakterií ubrání, alergik viróze nebo chřipce podlehne snáze. Navíc u něj nemoc mívá závažnější a delší průběh. Léčba klasického nachlazení u alergika může být komplikovanější než u zdravého jedince.
Riziko vyššího výskytu respiračních onemocnění by neměl podceňovat nikdo, a pro alergiky to platí dvojnásobně. Ideální je samozřejmě dostat svoji nemoc pod kontrolu tak, aby k žádnému dramatičtějšímu zhoršení v zimních měsících nedocházelo.
Prevence chřipky u alergiků:
- kojení alespoň do 6 měsíců věku, omezení kravského mléka a vajec ve stravě kojící matky,
- oddálení přechodu na stravu s obsahem kravského mléka, vajec a mouky co nejvíce,
- vytvoření domácího prostředí s omezením alergenů,
- otužování přiměřenou teplotou v bytě a oblékáním při pobytu venku,
- omezení antibiotické léčby u respiračních onemocnění,
- správné oblékání,
- zdravá strava,
- dostatek odpočinku,
- nekouření,
- vyhýbání se prostorám s velkou koncentrací lidí v době výskytu chřipkových onemocnění,
- očkování proti chřipce.
(jan)
Zdroj: www.bez-alergie.cz