Alergická reakce po štípnutí hmyzem se může projevit kdykoli
Nikdy se u vás po kousnutí komárem nebo vosím žihadle neobjevily nežádoucí reakce? Neradujte se. Co není, může být.
V případě výskytu alergie na hmyzí bodnutí je pak dobré vědět, co lze očekávat a jaká je první pomoc i případná následující léčba.
Nejčastější viníci
Většina alergických reakcí na hmyz je způsobena následujícími druhy bodavých nebo štípajících živočichů:
- Včely – obvykle nejsou agresivní a útočí hlavně tehdy, když se cítí ohroženy. Bodnou však jen jednou, přičemž ve vašem těle zanechají žihadlo.
- Vosy a sršni – jsou schopni bodat vícekrát a opakovaně.
- Mravenci – alergologicky nejnebezpečnější jsou ti druhu Solenopsis, kteří žijí v Severní a Jižní Americe. Jejich jed je podobný jedu vos. Ovšem i u nás žijí mravenci, kteří mohou vyvolat alergickou reakci. Ta ale bývá hlavně lokálního charakteru (zarudnutí, svědění a otok).
Spíše mírné obtíže
K alergické reakci nemusí nutně dojít již při prvním kontaktu s hmyzím alergenem, ale třeba až při druhém štípnutí. Většinou jde o mírné negativní projevy, které lze vyřešit doma. Mezi hlavní příznaky patří:
- svědění,
- vyrážka nebo kopřivka,
- otoky kloubů,
- záněty v místě bodnutí nebo okolo něj,
- potíže s dýcháním,
- v krajním případě anafylaktický šok.
Co pomůže
Léčba závisí na tom, k jak těžké alergické reakci došlo. V případě mírných potíží (svědění, vyrážka, kopřivka apod.) můžete aplikovat lokální antihistaminikum či na postižená místa přikládat studený obklad. V případě závažnější reakce (sípání, kašel, dýchací potíže apod.) je již nutné aplikovat adrenalin nebo volat lékaře.
Prevence je základ
Je obtížné předpovědět, zda právě vy budete přehnaně reagovat na některý z hmyzích ataků. Chcete-li mít jistotu, je vhodné nechat se „otestovat“ – tzv. prick testy ukážou, jaká látka nebo alergen může ve vašem případě vyvolat nežádoucí reakci. Riziko alergického záchvatu lze snížit také tím, že budete opatrní při pobytu v přírodě, zejména v místech, kde se bodavý hmyz vyskytuje (lesy, sady, květinové zahrady), a při jídle venku. Vyvarujte se též nošení barevného oblečení, nepoužívejte silně vonící kosmetiku, nechoďte naboso a v autě mějte zavřená okna.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com