Před nakaženými klíšťaty nepomůže ani útěk na sever
Pokud se chystáte strávit letošní dovolenou u našich sousedů v Německu či v Rakousku, je očkování proti klíšťové encefalitidě samozřejmostí a to samé platí i v případě, že si budete léto užívat uprostřed české přírody. Bohužel, zprávy ze severských zemí naznačují, že před nakaženými klíšťaty už si nemůžeme být jisti ani na břehu chladných norských jezer.
Už i dovolená ve Skandinávii vyžaduje očkování
Ať už si o hypotéze globálního oteplování a boji proti němu myslíte cokoliv, klíšťata mají zřejmě svůj vlastní jasný názor. Na severu i vysoko v horách se jim líbí stále více, přestože z chladných oblastí (stejně tak jako z příliš teplých a suchých zemí) měla vždy v minulosti spíše respekt.
V posledních deseti letech je odborníkům zřejmé, že rizikových oblastí, ve kterých hrozí vysoká pravděpodobnost nákazy klíšťovou encefalitidou, neustále přibývá, především u nás a našich západních sousedů. Zvýšený počet infikovaných klíšťat však hlásí i další evropské země, pro které nákaza klíšťovou encefalitidou dříve představovala jen velice ojedinělý problém.
Překvapení sto kilometrů od polárního kruhu
Zvláště překvapivé byly pro odborníky nedávné nálezy viru v Dánsku a Finsku, zvláště ten, kdy bylo infikované klíště zdokumentováno pouhých sto kilometrů jižně od polárního kruhu. V tomto případě se jedná o nejseverněji položené dosud známé ložisko výskytu klíšťové encefalitidy. V současné době se proto zdá, že i před dovolenou strávenou v relativně chladné severské přírodě se vyplatí podstoupit očkování proti klíšťové encefalitidě.
Infikovaná klíšťata jsou již i na horách
Klíšťata mají stále větší kuráž a spolu s virem klíšťovky se odvážně vydávají nejen na sever, ale také do vyšších horských oblastí. Zatímco dříve si mohl být člověk jistý, že v nadmořské výšce nad 800 metrů se klíšťové encefalitidy obávat nemusí, v současnosti jsou známy i případy onemocnění z nadmořských výšek okolo 1 500 metrů.
(vek)
Zdroj:
www.zecken.de