V souvislosti s pneumokoky je důležité sousloví „oslabení organismu“. Ve chvílích, kdy je imunita z nějakého důvodu narušena, se pneumokok může dostat do takových míst lidského těla, kde vyvolá závažné infekční onemocnění. Oslabení imunity se může týkat jakéhokoliv dítěte, nejen těch s chronickým onemocněním – vždyť obranyschopnost klesá třeba i při virózách. Nákaza je navíc možná kdekoliv, protože pneumokokové infekce se šíří vzduchem.
Jak pneumokok ničí tělo
Bakterie se mohou na kohokoliv z nás dostat buď ze zdravého bacilonosiče, nebo přímo od někoho nemocného. Stačí, když taková osoba zakašle nebo kýchne a infikuje tak někoho dalšího. Obzvlášť ohrožené jsou nejmenší děti do dvou let věku. Příznaky se u nich liší podle toho, kterou část těla pneumokok napadl:
- v dýchacích cestách může vést ke vzniku pneumonie (zápalu plic),
- v oblasti uší a nosu způsobuje otitidu (zánět středního ucha) a sinusitidu (zánět dutin),
- pokud se dostane do krve, může vyvolat sepsi (otravu krve),
- při napadení mozkových obalů je příčinou meningitidy (zánětu mozkových blan).
Obrana proti 13 typům
Pokud pneumokok napadne krevní oběh, hovoří se o invazivním pneumokokovém onemocnění. A právě závažnost takových infekcí je jednoznačně důvodem, proč bránit děti očkováním.
- Vakcína proti pneumokokovým infekcím je vhodnou ochranou i s ohledem na rostoucí odolnost bakterií na běžně užívaná antibiotika.
- K dispozici je látka, která chrání proti 13 typům pneumokoků způsobujícím ta nejzávažnější onemocnění.
- Očkovat se mohou děti již od 6 týdnů věku. Vakcína je vhodná i pro dospělé.
- Doporučené očkovací schéma se skládá ze 4 dávek. První tři dávky se aplikují během prvního roku života dítěte, čtvrtou, posilovací dávkou se očkuje ve věku 11–15 měsíců. Pokud se s očkováním začne později než v kojeneckém věku, očkovací schéma je odlišné.
(pak)
Zdroje:
http://www.who.int/immunization/topics/pneumococcal_disease/en/
https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/pneumococcal-disease-streptococcus-pneumoniae