Oční projevy alergie
Zánět spojivek může mít mnoho různých příčin, například virovou infekci nebo mechanické podráždění spojivky.
Spojivka a její zranitelnost
Spojivka je průsvitná blanka pokrývající vnitřní stranu víčka, kde vytváří spojivkový vak. Dále přechází na vnější povrch oka. Je vyživována tenkými cévami. Pokud dojde k zánětu, spojivka se překrví a oko zčervená, což je dobře patrné při lehkém odtažení dolního víčka. Zánět bývá často v obou očích.
Alergický zánět spojivek postihuje celosvětově téměř 20 % populace. Jeho projevy mohou být u jednotlivých pacientů velmi odlišné. Dva příznaky se však vyskytují pravidelně u všech – je to svědění a zarudnutí spojivek. Rozdílnost a pestrost projevů však někdy činí problémy při rozpoznání pravé příčiny onemocnění.
Když se tělo potká s alergenem
Alergická reakce v oční spojivce probíhá stejně jako na jiných místech těla. V organismu se nejprve po setkání s alergenem vytvoří alergické IgE protilátky. Ty se navážou na žírné buňky sídlící ve všech sliznicích, tedy i ve spojivce. Pokud se znovu objeví vhodný alergen, naváže se na IgE protilátky ukotvené v žírné buňce. Tato vazba vede k aktivaci žírné buňky a k uvolnění alergických působků.
Hlavním z nich je histamin. Ten působí na okolní cévy a buňky tak, že dojde k rozšíření cév, zvýšení jejich propustnosti, přilehlé okolní buňky tvoří více hlenu a jsou i jinak aktivovány. Do místa reakce putují další buňky zánětu, a reakce je tak posilována a prodlužována.
Konečným důsledkem této reakce probíhající ve spojivce je její:
- zarudnutí,
- svědění,
- otok,
- tvorba hlenu,
- zbytnění a jizvení – tyto následky se nevyskytují vždy, může k nim však dojít.
Komplikace zánětu spojivek
V těžších případech může alergický zánět přejít i na rohovku. Takovéto oční postižení může dokonce způsobit i slepotu. Alergický zánět spojivek lze rozdělit do pěti hlavních podtypů:
- sezónní alergický zánět spojivek,
- celoroční alergický zánět spojivek,
- zánět spojivek spojený s nošením kontaktních čoček,
- atopický zánět spojivek a rohovky,
- vernální zánět spojivek a rohovky.
Právě poslední dva typy, postihující i rohovku, mohou vést k závažnému postižení oka, a dokonce i ke slepotě. Naštěstí nejsou zdaleka tak časté jako první dva typy.
Zánět spojivek a rýma ruku v ruce
Příznaky alergického zánětu spojivek jsou většinou doprovázeny příznaky alergické rýmy, protože je způsoben alergií na pyl. Zánět spojivek a alergická rýma se často vyskytují společně. Pokud tomu tak není a oční potíže se objevují samostatně, je nutné zvážit, zda se skutečně jedná o zánět způsobený alergickou reakcí.
Léčba
Alergické oční záněty léčíme obdobně jako jiné alergie. Lékař alergikovi předepíše léky blokující účinek histaminu – antihistaminika –, navíc ve formě očních kapek. Možné je používat i jiné léky k léčbě očí. Pokud však léčíme zánět spojivek pomocí kortikosteroidů, musíme být velmi opatrní. Dlouhodobější aplikace steroidů do oka totiž může vést k vážným nežádoucím účinkům. Pokud obtíže ani po takovéto léčbě a opatřeních neustupují, je nutné vyšetření očním lékařem.
Doporučená opatření při zánětu spojivek:
- zamezení kontaktu s alergenem – v době maximálního výskytu pylových zrn v ovzduší nevycházet ven,
- v autě nainstalovaný funkční pylový filtr,
- venku nošení ochranných brýlí,
- omytí očí po příchodu do místnosti (ještě lepší řešení je osprchovat se a převléct).
Jak správně aplikovat oční kapky?
- Oční kapky, zejména pokud se uchovávají v ledničce, před použitím ohřejeme na teplotu těla.
- Kapky kapeme sterilním kapátkem nebo přímo z lahvičky, která by se neměla dotknout oka.
- Zakloníme hlavu a jemně odtáhneme dolní víčko. Mezi okem a víčkem vznikne „kapsa“.
- Při pohledu nahoru do vytvořené kapsy kápneme 1–2 kapky.
- Po vkápnutí je třeba zavřít oko, lehce s ním pohybovat a osušit víčko připraveným tampónem.
- Doporučuje se prsty jemně tlačit na vnitřní koutek oka, aby se kapky nedostaly do nosu.