Když velký jazyk ohrožuje klidný spánek
Zvětšení jazyka nemusí pro akromegaliky představovat pouze kosmetický problém. Společně se změnami sliznic v dýchacích cestách se totiž může podílet na vážných zdravotních komplikacích souvisejících s nočními pauzami v dechu.
Zvětšení jazyka nemusí pro akromegaliky představovat pouze kosmetický problém. Společně se změnami sliznic v dýchacích cestách se totiž může podílet na vážných zdravotních komplikacích souvisejících s nočními pauzami v dechu. Ty odborníci souhrnně označují jako syndrom spánkové apnoe.
Nedostatečný odpočinek
Pokud se při ranním vstávání cítíte, jako byste celou noc probděli, není vyloučeno, že právě vy trpíte syndromem spánkové apnoe. Ten zdaleka neprovází pouze nemocné s akromegalií, naopak patří mezi nejčastější poruchy spánku vůbec. Charakterizují ho opakované noční dechové pauzy trvající až desítky vteřin, po kterých obvykle následuje nedokonalé probuzení a opětovné usnutí.
Různé příčiny
Lékaři syndrom dělí do dvou typů, a to podle toho, jaké mechanismy se podílí na jeho vzniku:
- Obstrukční typ: běžnější, vyvolaný uzavřením horních dýchacích cest například vlivem ochabnutí svalů v oblasti nosohltanu, zvětšenými krčními mandlemi nebo změněným jazykem a sliznicí právě při zmíněné akromegalii.
- Centrální typ: vzácnější, při kterém mozek není schopen správně regulovat dýchání během spánku.
Varovné signály
Únava během dne však není jediným příznakem, který syndrom spánkové apnoe doprovází. Těmi dalšími mohou být:
- snížená pracovní výkonnost a zhoršení paměti,
- silné chrápání a lapání po dechu během noci zaznamenané partnerem,
- bolesti hlavy,
- nepřítomnost snů,
- sucho v ústech po probuzení.
Opravdové nebezpečí
Zůstane-li syndrom neléčený, může být příčinou mnohem závažnějších stavů, které ve svém důsledku ohrožují nemocného na životě. Řeč je především o zvýšeném tlaku v plicním řečišti, srdečním infarktu a mozkové mrtvici, které mohou být opakovanými zástavami dechu také vyvolány.
Léčba syndromu spánkové apnoe se liší v závislosti na jeho příčině. Někdy pomůže chirurgický zákrok, jindy přístroj na podporu dechu. Obecně se však doporučuje snížení tělesné hmotnosti, zanechání kouření, vyvarování se alkoholických nápojů před spaním a omezení užívání hypnotik.
(veri)
Zdroj: www.mayoclinic.com