I ženy s Turnerovým syndromem mohou mít dítě
Turnerův syndrom je genetická porucha, která se vyskytuje u čtyř dívek z deseti tisíc. Příčinou je absence jednoho ženského pohlavního chromozomu nebo jeho části.
Přestože tato porucha přináší mnohé nepříjemnosti, je možné jejich vliv minimalizovat. V současnosti se může (za pomoci a podpory lékařů) žena s Turnerovým syndromem stát šťastnou matkou zdravého dítě.
Rozdíly v dospívání
Dívky s Turnerovým syndromem jsou obvykle menšího vzrůstu, také se u nich často vyskytují problémy s vývojem vaječníků, které ovlivňují růst prsů a menstruaci. Vaječníky také vytvářejí hormony zodpovědné za pohlavní dospívání a schopnost mít děti. Většina žen s Turnerovým syndromem je neplodná nebo u nich hrozí časté potraty, existují ale způsoby, jak mohou tyto ženy s pomocí umělého oplodnění počít a plod ve zdraví donosit.
Nápomocné hormony
U Turnerova syndromu je možné podávat ženské pohlavní hormony, estrogeny, které napomohou tomu, aby se v pubertě vyvinuly sekundární pohlavní znaky. Proto mohou dívky s Turnerovým syndromem menstruovat. Estrogeny také napomohou růstu poprsí a vývoji typicky ženské postavy, ke kterému by bez léčby nemohlo dojít. Podávání estrogenů je obvykle u dívek zahájeno ve věku 12 nebo 13 let.
Růstu může také napomoci podávání růstového hormonu, díky kterému mohou děvčata dosáhnout průměrné výšky podobné jako u jejich zdravých vrstevnic. S léčbou je ale zapotřebí začít včas – nejlépe již ve čtvrtém roce života.
Mohou mít ženy s Turnerovým syndromem děti?
Pomocí techniky zvané in vitro fertilizace (tedy oplodnění mimo tělo ženy – "ve zkumavce") mohou některé ženy s Turnerovým syndromem otěhotnět. Ale je k tomu zapotřebí dárcovské vajíčko od jiné ženy, neboť u žen a dívek s Turnerovým syndromem nedochází ke správnému vývoji vaječníků a k tvorbě vajíček v nich.
Vajíčko je ve zkumavce oplodněno otcovskými spermiemi a je vloženo do dělohy ženy s Turnerovým syndromem. Pokud je ženě poskytována dostatečná podpůrná léčba, může matka donosit plod a normálně porodit zdravé dítě.
Zdroj: Turner Syndrome http://kidshealth.org
(hak)