"Cyklostezka" vedoucí k osteoporóze
Sportem ku zdraví – pro někoho pouhá fráze, pro jiné životní styl. Na začátku to chce pevnou vůli a trpělivost. A když už konečně tohle v sobě najdete a máte pocit uspokojení, že pro své zdraví něco děláte, přijdou vědci s nějakou novou informací, která vám radost zaručeně zkazí…
Tak například… Cyklistika
Jezdit na kole můžeme v kterémkoliv věku a v podstatě kdekoli. Je to úžasný sport pro posílení srdečně-cévního systému. Nezatěžuje velké klouby, jednoznačně prospívá psychice a zlepšuje fyzickou kondici. Ale…! Nese s sebou vyšší riziko vzniku osteoporózy, a to dokonce i u mladých a zdravých lidí.
Proč?
Vysvětlení přináší studie zveřejněná v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise. Silniční cyklisté podle ní mají výrazně sníženou denzitu (hustotu) kostní tkáně páteře v porovnání s kontrolní skupinou mužů, kteří jsou mírně fyzicky aktivní. Vyplývá to z měření, která provedli autoři studie. Příčinou je podle nich nedostatečná mechanická stimulace kostí a páteře. Kostní tkáň totiž potřebuje být dostatečně zatěžována, aby si udržela svoji normální hustotu. Lépe ve studii dopadli cyklisté jezdící v terénu s náročným povrchem, kde jsou kosti a páteř přece jen více zatěžovány. Co se týká snížené hustoty kostní tkáně, nejsou na tom nejlépe ani plavci. Ani jejich páteř není dostatečně mechanicky namáhána.
Kosti se musí dobře krmit
Také strava má na stav kostní tkáně těchto sportovců výrazný vliv. Deficitem vápníku a vitamínu D nebo nedostatečným příjmem energeticky bohaté potravy kostní hmota ubývá. Nedostatek kalorií v potravě může snižovat hladinu estrogenu nebo testosteronu, které jsou pro stavbu kosti také důležité.
Určitě není třeba po přečtení tohoto článku zavřít kolo do sklepa a na cyklistiku úplně zanevřít. Naopak. Ale jako jinde v životě platí i ve sportu, že nic se nemá přehánět. A v kombinaci s jiným cvičením je jízda na kole většinou to nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat.
(pad)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com