Scintigrafické vyšetření kostí u malých dětí
Dobrý den pane doktore (doktorko), na internetu jsem se dočetla, že každé ozáření zdravé živé tkáně ionizujícím zářením, a to i velmi malou dávkou, může být pro organismus potenciálně nebezpečné svými pozdními stochastickými účinky. Proto je nutno všemi dosažitelnými prostředky snížit dávky záření na minimum. V krajním případě dokonce i jediné kvantum ionizujícího záření, které pronikne do organismu, může poškodit DNA v buňce a vést nakonec ke vzniku nádorového onemocnění. Stochastické radiační účinky mají dlouhou dobu latence, pravděpodobnost jejich manifestace roste s časem od ozáření. Při ozáření organismu v mladším věku je k dispozici více času na projevení pozdních stochastických účinků, zatmco při ozáření ve starším věku se stochastické účinky často již do konce života nestačí uplatnit. U dětí probíhá v důsledku růstu intenzívnější dělení buněk, což vede k vyšší radiosenzivitě. Atd. ...
Jak nebezpečné pro dětský organismus je vyšetření scini (scintigrafie kostí) a jak nebezpečné je v případě, když už předtím bylo provedeno několik RTG (za poslední dva roky: 2x při zápalu plic, 1x hlavy a kolena po úrazu, cca 3x při zánětu dutin, na které trpí a 2x kyčelního kloubu v poslední době) ?
Scini má být provedeno z důvodu opakovaných bolestí v oblasti kyčelního kloubu (zejména po námaze), jeho částečného omezení, změn zjištěných na SONO (obsah tekutiny) a častých zánětů, a to už v úterý.
Nevím, zda jsem to vše dobře pochopila a proto Vás prosím o odpověď, zda je scini vyšetření pro dítě nebezpečné, zda může být pro něho nebezpečné v pozdějším věku (v budoucnosti) zejména, když v anamnéze je rakovina. Máme se něčeho negativního obávat nebo ne? Jaké je riziko? Děkuji.
Dobrý den, Mileno!
Na Váš dotaz nedokáži v rámci internetové poradny zcela uspokojivě reago...