Lámání zubů
Dobrý den,
tak trochu dva dotazy v jednom:
1.
Prakticky celý život mám problémy s křehkými zuby. Kousnu do rohlíku, vyplivnu kus zubu, klidně i zcela zdravého, bez kazu. Takto pochopitelně i zuby s plombou, čímž samozřejmě vypadne plomba. Postupně jsem tak o dost zubů přišla úplně, čímž se tempo lámavosti snížilo z cca 5 zubů za rok na tak 1.
Je možné nějak těm zubům pomoci, aby se to tolik nestávalo?
Současný dojem je takový, že se lámou mnohem méně často, používám-li velmi měkký kvalitní kartáček. Jenže ten mi moje současná lékařka zakazuje a trvá na středním, ač mi měkký dříve kvůli tomuto doporučil jiný lékař.
Problém může být geneticky daný, moje matka měla přesně stejné obtíže.
2.
Každé léto, jak se oteplí, do maximálně několika týdnů od vlny veder, se mi vždy objeví zánět v zubu a někdy i váček na zubu, který už je plombovaný a léčený dříve. Ani dle rentgenů tam není ani předtím vidět zánět ani nový hluboký kaz a přesto se to děje (v jednom případu tohoto zánětu jsem byla na rentgenu pouhé dva týdny před propuknutím).Nástup bolesti je vždy velmi rychlý a velmi silný. Volně prodejné léky na bolest absolutně nezabírají, bolest ani nezmírní.
Zajímalo by mě, čím to může být, že k tomu dojde vždy s rychlejším nástupem vyšších teplot.
Průběh je vždy obdobný.
Bolest střídá fáze ostré bodavé a tupé pulsující. Bolí vždy větší oblast, z které obvykle díky (bohužel velké) praxi s použitím poklepávání lžičkou, horkého (a vyjímečně i studeného) většinou nakonec lokalizuji nějaký zub. Obvykle bolí i zuby v protilehlé čelisti od postiženého zubu.
Obvykle je možné na bolestivou oblast kousat, někdy to dokonce dočasně zmírní bolest, někdy to zhorší. Většinou, ale ne vždy, také na chvíli zmírní bolest vypláchnutí studenou (ale ne ledovou) vodou (řádově v desítkách vteřin). Bolest v drtivé většině případů nereaguje na sladké ani na jiné podněty stran jídla.
Nikdy se nevyskytují otoky.
Bolest vždy reaguje na změnu polohy mojí osoby (například sednout/vstát/lehnout).
Vždy se jedná o zub již plombovaný. Nezáleží zda jde o drahou plombu třeba za tisíce, nebo obyčejný amalgán. (Nejdéle se léčil shodou okolností zub s nejdražší plombou jakou jsem kdy měla.) Plomba nikdy není poškozená. (Prasklé a vypadlé plomby mě nikdy nebolí, často si vypadlé plomby ani nevšimnu, pokud ji náhodou nevyplivnu.)
Kvalitou ošetření to zřejmě nebude. Za život jsem už vystřídala více lékařů a je to vždy a stále totéž.
Léčení je vždy zdlouhavé a vyžádá si až desítky návštěv. Průměrná délka léčení se blíží půl roku, nejkratší byla dva měsíce, nejdelší lehce přes rok. Zub musí zůstávat dlouho otevřený, pokusy o dočasné plomby, či použití jakýchkoliv vložek, dopadají velmi katastrofálně (prudké zhoršení a víceméně návrat na začátek léčby). Takže obvyklý postup vždy před jídlem ucpat vatou, po jídle vypláchnout za pomocí injekční stříkačky.
Jedno jediné léto (od mých patnácti let) jsem byla ušetřena zánětu (někdy i více) a to v těhotenství.
Žádný lékař zatím nepřišel na to, co s tím. Moje současná lékařka, kterou mám jen necelé dva roky (a která se s tím díky onomu těhotenství dosud nesetkala) mi to dle popisu dokonce odmítla věřit, že to není možné. No uvidíme, co mi řekne, neboť je pátek odpoledne a akorát se projevil první letošní zánět. Takže mě čeká dlouhá noc a ráno cesta na pohotovost.
Přiznávám, že už mě opravdu nebaví to každý rok snášet. Také jsem poslední roky striktní odpůrce jakýchkoliv placených výplní, protože to stejně skončí zase v odtokovém kanálku vedle křesla a peněz nazbyt zrovna moc není. Navíc ani na to všechno, jakožto studující matka ani ne roční holčičky, prostě nemám čas. Nemluvě o tom, že každá návštěva jakékoliv ordinace je pro mě velmi nepříjemná, neboť se bojím všech lékařů bez výjimky.
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den Andreo, jako praktický lékař Vám na tento specializovaný dotaz neumím zodpovědět....
Dobrý den,
zkusím odpovědět na Váš dlouhý dotaz v několika bodech:
1/zdravé zuby se lámo...