Vývoj dítěte – dospívání (úvod)
Dospívání začíná a pokračuje v širokém věkovém rozmezí a nezačíná a nepokračuje u obou pohlaví stejně rychle.

Dospívání
Dospívání začíná a pokračuje v širokém věkovém rozmezí a nezačíná a nepokračuje u obou pohlaví stejně rychle.
Proto nelze kategorizovat chronologicky změny, které probíhají během dospívání podle skutečného věku. Lépe lze rozdělit dospívání podle vývoje sexuálních znaků.
#IMG#Podle tohoto kritéria dělíme dospívání na tři stadia: časné, střední a pozdní. Tato stadia se vyznačují změnami, které jsou definovány vytvářením pohlavních znaků, jako je typické pubické ochlupení a vývoj prsů u děvčat a genitál a pubické ochlupení u chlapců.
Časná adolescence
Časná adolescence (neboli prepuberta) je prvním stadiem puberty. Objevuje se normálně mezi 10,5 až 14 lety u chlapců a mezi 10–13 lety u děvčat. Trvá od 0,5-2 let u chlapců a 0,2–1,2 roku u děvčat.
Střední adolescence
Střední adolescence (vlastní puberta) začíná mezi 12,5 lety až 15. rokem u chlapců a mezi 12. až 14. rokem u děvčat. Trvá 0,5–2 roky u chlapců a 0,9–3 roky u děvčat. Zde je určitý rozdíl, pubické ochlupení se vyvine do tří let, zatímco vývoj prsů může trvat i déle než 7 let.
Pozdní adolescence
Vlastní adolescence začíná obvykle mezi 14. a 16. rokem u chlapců a mezi 14. a 17. rokem u děvčat. Po pozdní adolescenci následuje stadium, ve kterém jedince označujeme jako mladého dospělého. Tento stav je obvykle dosažen mezi 17 a 21 lety.
Pro potřeby zdravotního pojištění končí dětský věk 19. narozeninami.