Silvestr si užijete i bez alkoholu
Většina z nás to zná: blíží se Silvestr a s ním i oslavy dlouho do noci. A také alkoholové radovánky. Následující ráno ale bývá úděsné. Vězte, že to jde i jinak. A ráno máte jen čistou hlavu.
Každému totiž nemusí vyhovovat rok co rok se nalévat alkoholem. Někdo třeba musí další ráno do práce, jiný nechce být špatným příkladem dětem při oslavě Silvestra doma s rodinou. Jak bojovat s alkoholovým pokušením, které na vás číhá zleva i zprava? Přinášíme několik tipů, jak alkoholovým nástrahám odolat.
Kdo nepije, je podivín?
V dnešní době je člověk, který se nechce s kamarády pořádně napít, bohužel odsouzen k posměchu a ocitá se na okraji společenského zájmu. Jinými slovy je prostě "divný". Platí to o jakékoli akci, jako je večírek, třídní sraz, mejdan nebo prostě jen posezení s přáteli. Stokrát tolik to ale platí zejména o Silvestru. I tak existuje několik způsobů, jak se alkoholu úspěšně vyhnout, aniž byste "trhali partu".
Naučte se říkat NE nebo se vymluvte
Umět odmítnout něco, co nám není příjemné nebo se nám nehodí, to chce kus odvahy. Pokud jste silná osobnost, pravděpodobně ovládáte úplný základ asertivního chování. Tím je umět říkat NE. Na Silvestra je to zvlášť obtížné. Druhou variantou proto může být připravená výmluva, proč se letos nenapijete. Zaberou staré známé triky jako:
- Jsem nemocný a beru léky (např. antibiotika) a nemůžu je vysadit.
- Jsem tu autem a budu se ještě dnes vracet domů.
- Brzy ráno musím nutně do práce.
- Prodělal jsem nedávno žloutenku nebo mononukleózu, takže mám přísný zákaz alkoholu od lékaře.
Může to třeba vypadat neseriózně, takhle se vymlouvat. Zkusili jste ale alkohol na večírku někdy odmítnout? Pokud ano, asi vás většina společnosti opravdu považovala za již zmíněného podivína. Vám se ale pít prostě nechce. Zároveň ale nechcete kazit zábavu. Drobná výmluva vám proto může pomoci takovou situaci elegantně zachránit.
Napít se můžete i bez alkoholu
Existují i další možnosti, jak se alkoholu vyhnout. Myslete na dostatek nealkoholických nápojů, uvařte kávu a čaj. Pokud jste zdatný herec, můžete si koupit rybízový džus a vydávat ho za víno nebo si takový džus rovnou nalít do připravené láhve od vína (pozor, aby někdo nechtěl ochutnat). Dalším trikem je koupit si nealkoholické pivo a přelít si ho do láhve od normálního piva. O půlnoci pak oslavte nový rok dětským šampaňským.
Nachystejte si větší množství jídla
Raději kupte jídla více než méně – není větší ostudy, než když uprostřed večera dojde pečivo. Navíc pokud se přece jen alkoholu nelze úplně vyhnout, větším množstvím jídla zamaskujete nežádoucí projevy pití alkoholu. Protože jsou silvestrovské oslavy dlouhé, je třeba myslet i na jídlo, které opravdu zasytí. Pro zdravé jedince si můžete dovolit připravit třeba řízky. Tuk totiž na sebe spolehlivě váže alkohol a žaludek s játry mají méně práce s jeho zpracováním.
Máte-li ve společnosti člověka s jaterním onemocněním, myslete i na něj. Kuřecí maso mu neobalujte, nachystejte pro něj sýrovou mísu atd.
Oslavujte v menším počtu
Není pravidlem, že čím více zúčastněných, tím lepší party. Padesát lidí v rodinném domku už připomíná spíše zavedený klub. V takovém počtu je těžké nejenom Silvestr nějak korigovat, ale také ho ukončit. Větší množství lidí na takové party pak vede k tomu, že se oslava zvrhne v alkoholové závody.
Připravte si program
Pití alkoholu je často k tomu, aby se účastníci uvolnili, tedy plní jakousi náhradní roli zábavy. Proto jsou pro udržení zábavy perfektní různé soutěže nebo společenské hry – nejvíce legrace zažijete u Twisteru (pokládáte ruce a nohy na určitá místa nakreslená na herním plánu, třeba prostěradle, a snažíte se nespadnout) nebo u celosvětově úspěšné hry Activity (ztvárňujete slova či slovní spojení pantomimou, kreslením nebo ústně).
Jak rychle vystřízlivět nebo se poprat s kocovinou
Popíjení alkoholu se může jevit jako velká zábava. Ale rána bývají nesnesitelná. A kolikrát už jste slibovali, že se už nikdy alkoholu nedotknete? Máme pro vás tipy na pár účinných "vyprošťováků". Mezi účinné triky patří:
- hodně silná káva,
- rozpustit více kostek cukru ve sklenici vody a vypít,
- velká porce masového vývaru,
- extra dávka vitaminu C,
- kyselé okurky nebo zavináče, ty vyrovnají kyselost v žaludku a udělá se vám po nich dobře,
- hrnek zeleného čaje urychlující regeneraci,
- čaj z heřmánku či máty zklidní váš žaludek a zmírní bolest hlavy,
- pokud si chcete svou posilvestrovskou kocovinu ještě více „osladit”, vyzkoušejte směs rozmíchaného syrového vajíčka s octem a se solí doplněnou ostrým kečupem; tato směs vás určitě na nohy postaví.
Lidé s onemocněním jater mají mnoho pokrmů a nápojů zakázaných. Mezi ty naprosto zapovězené určitě patří právě alkohol. Při pohledu na přátele v kocovině následující ráno po Silvestru si ale mohou gratulovat, že pít nesmějí. Jako jedni z mála mají totiž právě tu "čistou hlavu".
(ercp)
Zdroj:
Přednášky IV. interní kliniky gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a VFN v Praze.
www.samuraj.cz