S nemocnými střevy na dovolenou? Ano, ale jen s dostatkem léků!
Na období dovolených se těší i lidé s nespecifickými střevními záněty. Pokroky v léčbě mnohým pacientům s Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou umožňují, aby si putování světem naplno užívali. Jen musí nad vybavením cestovní lékárničky přemýšlet o něco důkladněji než ostatní.
Mezi hlavní hrozby, které mohou na člověka s nespecifickými střevními záněty číhat při cestování, patří:
- relaps (znovuvzplanutí) střevního zánětu,
- nákaza infekční nemocí – mívá horší průběh zejména u pacientů s potlačenou imunitou (u těch užívajících kortikoidy, azathioprin či cílenou léčbu).
Abyste předešli relapsu choroby, přibalte si do zavazadla tolik pravidelně užívaných léků na střevní zánět, aby vydržely na celou dobu pobytu. Počítejte přitom raději i s nečekanými prodlouženími. Nezapomeňte ani na medikaci, kterou používáte v případě znovuvzplanutí – nejčastěji jde o kortikoidy. Váš lékař by neměl mít problém s předepsáním dostatečného množství léků předem. Obdobně přemýšlejte i o dalších preparátech, které pravidelně užíváte. Ať jsou to léky na tlak, cukrovku, či třeba na alergii.
Speciály na předpis
Pokud se chystáte do vzdálenějších, exotičtějších zemí, dobrým krokem je konzultace v centru cestovní medicíny. Zde vám doporučí i zajistí očkování, které je vhodné před cestou do vámi zvolené destinace. Také poradí, jak na místě předcházet nemocem. Pokud bude potřeba preventivní užívání léků proti malárii, dostanete zde recept i všechny potřebné informace. Svého lékaře – gastroenterologa či praktika – můžete požádat i o předepsání nejvhodnějšího léku na závažněji probíhající cestovatelský průjem. Z těch na předpis se může jednat například o přípravky obsahující rifaximin či nifuroxazid.
Může se hodit
Běžný průjem bývá obvykle možné zvládnout volně prodejnými preparáty. O šetrné vychytání toxinů ze střeva se postará živočišné uhlí či diosmektit, oblíbeným antiinfektivem je cloroxin. Pozor dejte na léky tlumící pohyblivost střev, jako je například loperamid. Ty sice uleví od akutních příznaků průjmu, ale jeho příčinu neřeší. Zdravotní stav mohou ve finále dokonce i zhoršit, mají se proto užívat jen omezeně. Ve vaší lékárničce by dále neměly chybět:
- lék proti kinetóze (nevolnosti v autě či na lodi),
- přípravek na bolest a snižování horečky (ibuprofen, paracetamol),
- slabé laxativum na zácpu,
- léky proti kašli,
- antihistaminika pro lokální aplikaci (např. gel) na úlevu od svědění ze štípanců,
- zvlhčující kapky do očí.
Všechny léky mějte vždy u sebe, v případě cesty letadlem v palubním zavazadle. Přejeme vám, ať jich na letošní dovolené použijete co nejméně.
Zdroje: http://ibdpassport.com/travelling-ibd/travel-and-ibd