Nestárnou vaše cévy příliš rychle? Nechte si zjistit jejich věk!
Cévy jsou pro organismus životně důležité. Jejich skutečná kondice napoví mnohé o celkovém zdravotním stavu. Rozhodně cévní kontrolu neodkládejte – může být zásadní motivací ke zlepšení vašeho životního stylu.
Cévy jsou coby součást kardiovaskulárního systému zodpovědné za distribuci kyslíku a různých živin v lidském těle. Proudí jimi okysličená krev ze srdce do celého těla (konkrétně tepnami) a odkysličená krev z organismu zpět do srdce (žílami).
Mění se v průběhu života
Mladý, zdravý organismus má cévy pružné a dostatečně široké, aby jimi mohla bez problémů protékat krev. S přibývajícím věkem ale tuhnou. Usazuje se v nich vrstva tvořená tukovými částicemi, cholesterolem a vápníkem. Cévy se kvůli tomu zužují a tomuto procesu se říká ateroskleróza. Možná vás překvapí, že již ve věku 30 let vykazují cévy většiny lidí různé změny v kvalitě. Ve čtyřiceti letech v nich má pak přibližně polovina populace určité množství usazenin. Riziko srdečního infarktu, mrtvice a dalších cévních onemocnění se tedy s přibývajícím věkem zvyšuje.
Cévní věk
Stav cév lze posoudit pomocí stanovení cévního věku. Odhaduje se mimo jiné podle tuhosti, tedy reakce tepny na tlak, který je na ni vyvíjen. Pulzová vlna se u zdravých cév šíří pomaleji než u těch tužších, a tedy starších. Rychle se pohybující pulzová vlna se rychleji vrací do srdce a tím ho více zatěžuje. Cévní věk si můžete nechat změřit ve vybraných lékárnách za pomoci speciálního přístroje s manžetou, který je podobný tlakoměru.
Jak jste na tom vy?
Hodnoty krevního tlaku, srdeční frekvence a rychlost pulzové vlny dohromady napovědí, jakou formu mají vaše cévy v porovnání se skutečným věkem. Závěry ale v žádném případě neznamenají konkrétní diagnózu, mají čistě informativní charakter. „V případě alarmujících hodnot doporučíme pacientovi navštívit s vytištěnými výsledky přímo konkrétního specialistu v daném kraji,“ potvrzuje MUDr. Kateřina Uxová, odborný poradce sítě lékáren, kde měření cévního věku probíhá. Tuhnutí tepen totiž často souvisí s chorobami, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Pokud jsou výsledky adekvátní věku a stavu testovaného a nenaznačují závažné problémy, dotyčný si je může uchovat například pro porovnání s hodnotami naměřenými v budoucnu.
Co škodí
To, v jakém stavu máte cévy, na sobě poznat můžete, ale nemusíte. Někteří lidé žádné potíže nepociťují. Jiné trápí dušnost, únava či nepříjemné pocity na hrudi. I tato záludnost nahrává tomu, abyste si raději svůj cévní věk nechali zkontrolovat bez ohledu na věk skutečný. Pokud stav cév neodpovídá reálnému stáří organismu, je pravděpodobné, že roli sehrály některé z faktorů, které zdraví cév přímo ovlivňují. Jsou to:
- nezdravý jídelníček,
- nadváha,
- kouření,
- nedostatek pohybu,
- genetická zátěž.
Starejte se!
Dědičné faktory ani postupující věk nijak neovlivníte, ale pro zdraví cév jinak můžete udělat mnoho. Správný životní styl se vším, co k němu patří, je tou nejlepší prevencí. Dal by se shrnout do 4 bodů:
- pestrý a vyvážený jídelníček,
- přiměřené množství tuků, cukrů a soli ve stravě,
- pravidelný pohyb a cvičení,
- vyhýbání se cigaretám a alkoholu
Seznam lékáren, kde lze měřit cévní věk, naleznete zde:
http://www.alphega-lekarna.cz/kde-prave-merime?utm_source=ulekare.cz&utm_campaign=Vascular%20Age&utm_medium=zpravodaj%2001
(pak)
Zdroje:
www.webmd.com
Alphega lékárna: Příručka poradny pro cévní věk