Jak předcházet vzplanutí alergie na cestách a v zahraničí a jak ho řešit?
Pokud je pacient pro alergii již léčen a zná její projevy, je dobré cestu na dovolenou plánovat i s ohledem na tuto chorobu. Při pylové alergii například není vhodné jezdit do oblastí s vrcholem pylové sezony. Ve Středomoří je sezona trav dříve, již na jaře.
Důležitá je prevence
Pokud je pacient pro alergii již léčen a zná její projevy, je dobré cestu na dovolenou plánovat i s ohledem na tuto chorobu. Při pylové alergii například není vhodné jezdit do oblastí s vrcholem pylové sezony. Ve Středomoří je sezona trav dříve, již na jaře. Při alergii na pyly trav proto není vhodné cestovat do oblasti Středozemního moře na jaře, protože si tak pacient sezonu zbytečně prodlužuje. Není také vhodné odjíždět z domoviny v době zhoršených příznaků, lépe je počkat, až se stav trochu upraví.
#IMG#Na druhou stranu, pokud nebyly příznaky alergie u pacienta nikdy závažné, není nutné se příliš omezovat ve výběru ročního období nebo místa. Na cestu si stačí vzít antihistaminika, krém s kortikoidy a pro případnou dušnost (i pokud pacient zatím neměl příznaky astmatu) nějaký inhalační lék na roztažení průdušek.
Pokud již ale pacient v minulosti prodělal vážnou alergickou reakci, je nutné před cestou navštívit alergologa a cestu s ním konzultovat. Určitě by takový pacient měl mít kromě uvedených léků i adrenalin v autoinjektoru (EpiPen) a také by měl stále nosit na těle náramek nebo přívěsek se stručnými údaji o svém onemocnění, s telefonním číslem na lékaře a s doporučením nejnutnější léčby v případě reakce.
Přeprava léků
Pokud cestujete letadlem, je nutné před kontrolou zavazadel předem informovat bezpečnostní službu, že máte v příručním zavazadle léky a injekce. Všechny léky musí být řádně označeny a uloženy v samostatném uzavíratelném plastovém sáčku. Pokud si nepřejete, aby prošly rentgenovou kontrolou, hlaste to dopředu bezpečnostní službě, budou kontrolovány pouze vizuálně.
Na co dát pozor po cestě
Velmi nebezpečná může být na cestách potravinová alergie, zejména na ořechy. Informujte se předem, zda váš dopravce nepodává během letu v jídle ořechy. Vždy si pro jistotu s sebou vezměte své prověřené jídlo. Upozorněte personál na svou alergii. Pokud cestujete s někým blízkým, je dobré mu také svěřit jeden adrenalinový autoinjektor, abyste měli rezervu pro případ ztráty zavazadla.
Buďte informovaní
Po ubytování v hotelu se ihned informujte, kde je nejbližší nemocnice a zda je v hotelu lékař. Před cestou si opatřete průkaz alergika, nejlépe v místním jazyce nebo v angličtině. Musí na něm být údaje o vaší alergii a nutné léčbě a také seznam potravin a ingrediencí, které nesmíte jíst. Před objednáním jídla tento průkaz ukažte servírce nebo kuchaři.
Dbejte na režim
Máte-li astma, vezměte si na cestu svůj písemný plán pro případ zhoršení a informujte o něm také své blízké. Dbejte, abyste byli v nekuřáckém oddělení. Pijte dost tekutin a dýchejte nosem, vzduch v letadle je velmi suchý.
Necestujte bez pojištění a hlavně si nezapomeňte své léky, a to nejlépe v dvojím provedení. Jednu sadu byste měli mít v příručním zavazadle a druhou v kufru. Jedině tak budete připraveni na případ ztráty jednoho zavazadla.
Pokud přes veškerá opatření nezvládáte, vyhledejte pomoc
Při vzplanutí projevů alergie postupujte podle doporučení alergologa. Pokud máte s sebou všechny léky, měli byste stav zvládnout. Pokud se ale stav nelepší, navštivte pohotovost v nejbližší nemocnici. S sebou si nezapomeňte vzít veškerou svou zdravotní dokumentaci, co máte na cestu, dále průkaz alergika a doklad o pojištění.
(van)