Alergický zánět spojivek
Jedná se o relativně časté onemocnění. Probíhá buď jako samostatná choroba, nebo je součástí onemocnění více orgánů. Příčinou jsou různé vzdušné alergeny, především pyly, prach, plísně, ale také bakterie. Projevy mohou být celoroční nebo jen sezonní.

Jaké jsou projevy?
Dítě (u dětí je onemocnění častější) si stěžuje na pálení a řezání v očích a je světloplaché. Může mít i bolesti hlavy. Při těžším onemocnění je bolestivé i mrkání. Nemocní mají pocit písku v očích.
#IMG#Diagnóza
Již při vyšetření lékař pozoruje překrvení očních spojivek. Někdy je sliznice očních víček tak zduřelá, že vyčnívá zpod víček a přímo hyzdí vzhled očí. Velmi častý je i otok víček. Alergický původ nemoci se zjistí pomocí kožních testů.
Léčba
K léčbě se používají různé oční kapky s protizánětlivým a protialergickým účinkem podle rady lékaře. Kapky je nutné vkapávat alespoň 5krát denně, na noc se aplikuje mast. Oči je nutné chránit před účinky světla tmavými brýlemi proti slunci. Nutná je i protialergická léčba.. Důležité je odstranění kontaktu s alergenem a provádění hyposenzibilace ve formě kapek nebo injekcí.